Wyzwolone siły. Angelika Markul i współczesny demonizm

Skażona promieniotwórczo strefa w Czarnobylu, marsjański pejzaż pustyni Atacama w Chile, spustoszona falą tsunami Fukushima stały się miejscami, w których Angelika Markul odnajduje przejawy działania nieokiełznanych sił. Czasami niewiadomego pochodzenia, częściej wyzwolone przez błędy ludzi czy uboczne skutki ludzkich działań, siły te oddziałują na nasz świat, zazwyczaj z niszczycielską mocą. Dlatego też budzą przerażenie i postrzegane są jako demoniczne.

Angelika Markul lokuje owe niszczycielskie i nieokiełznane siły poza kulturowymi kategoriami dobra i zła, ale jednocześnie rozpoznaje ich nieodpartą moc przyciągania. Ulegając im po trosze, ukazuje je nam, a nawet do pewnego stopnia wzmacnia, by współczesny demonizm mógł się ujawnić w mieszaninie fascynacji i niepokoju.

Muzeum Sztuki w Łodzi zaprezentowało najnowsze, niepokazywane dotąd prace artystki, w tym wyróżnioną nagrodą Prix SAM 2012 „Bambi w Czarnobylu”, która zostanie pokazana również w paryskim Palais de Tokyo. Praca powstała w oparciu o materiał filmowy z wyprawy artystki do strefy „zero” w okolicach elektrowni w Czarnobylu. Wśród dzieł zaprezentowane są również te zrealizowane w efekcie pobytów Angeliki Markul na pustyni Atacama i w Fukushimie.
Teksty: Jarosław Lubiak i Luc Boltanski


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi 
Redaktor: Jarosław Lubiak
Projekt graficzny: Aleksander Mrozek

ISBN 978-83-63820-16-9
Rok wydania: 2013
Format: 19 x 24 x 2 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 132
Język: wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie

Publikacja towarzyszyła wystawie „Wyzwolone siły. Angelika Markul i współczesny demonizm” w 2013 r.

Cena 40 zł. Publikacja jest dostępna w sprzedaży u nas w księgarni.


POBIERZ FRAGMENT

KSIĘGARNIA

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.