Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii

„Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii” to pierwsze monograficzne wydawnictwo poświęcone twórczości i życiu artystki. Stanowi ono podsumowanie wieloletnich badań prowadzonych przez kuratorów wystawy; Andrzeja Turowskiego i Milade Ślizińską, zaprezentowanych w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Przedstawione w nim odkrycia rzucają nowe światło na postać jednej z najradykalniejszych polskich artystek awangardowych. Publikacja odkrywa i porządkuje fakty na temat jej twórczości i poglądów na tle kultury i wydarzeń w międzywojennej Polsce oraz ujawnia związki Żarnówerówny z polskim i żydowskim środowiskiem intelektualnym i artystycznym. Odkrywa nowe informacje na temat dramatycznej ucieczki z Europy w czasie II wojny światowej oraz o latach spędzonych w Nowym Jorku. 

Na liczącą ponad 500 stron publikację składają się wstęp Jarosława Suchana, teksty Andrzeja Turowskiego, Millady Ślizińskiej, Aleksandry Idzior i Magdaleny Dabrowski. W drugiej części katalogu znajduje się zbiór dokumentów, katalog istniejących i zaginionych dzieł, wystaw oraz bibliografia - opracowane przez profesora Andrzeja Turowskiego. Na uwagę zasługuje także kalendarium z burzliwych, ostatnich lat życia Żarnower (1940-1949), opracowane przez Miladę Ślizińską. 


Koncepcja publikacji, redakcja naukowa: Milada Ślizińska, Andrzej Turowski
Redakcja stylistyczno-językowa: Jan Koźbiel
Koordynacja wydawnicza: Ewa Jędrzejczak; Współpraca: Martyna Gajda 
Projekt i opracowanie graficzne: Maciej Buszewicz

ISBN 978-8363820-20-6 
Rok wydania: 2014
Format: 26 x 30 x 4,5 cm
Oprawa: twarda z obwolutą
Ilość stron: 524
Ilość ilustracji: 400 (kolorowe i czarno-białe)
Język: polski

Publikacja towarzyszyła wystawie: „Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii” w 2014 r.

Cena 120 zł. Publikacja jest dostępna w sprzedaży w naszej księgarni.


POBIERZ FRAGMENT

KSIĘGARNIA

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.