Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości

Publikacja towarzyszy pierwszej od 1991 r. monograficznej wystawie twórczości wybitnego dziewiętnastowiecznego malarza - Maurycego Gottlieba.

Na ekspozycji przygotowanej w Muzeum Pałac Herbsta zgromadzono ponad 30 dzieł z kolekcji instytucji polskich i zagranicznych. Twórczość Maurycego Gottlieba, który był Żydem, a jednocześnie czuł się Polakiem, została zaprezentowana w kontekście problemu poszukiwania tożsamości i dążenia do pojednania między obiema nacjami. 

Katalog zawiera szeroki zbiór ilustracji oraz wszystkie dzieła znajdujące się na wystawie. Ponadto znalazły się w nim eseje poświęcone twórczości Maurycego Gottlieba, jego wpływowi na rozwój sztuki i kultury żydowskiej, a także traktujące o zagadnieniu tożsamości narodowej. Autorami tekstów są Ezra Mendelsohn, Monika Czekanowska-Gutman, Rafał Żebrowski i Maria Milanowska. 


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Koncepcja publikacji, redakcja naukowa: Maria Milanowska 
Redakcja stylistyczno-językowa wersji polskiej: Dawid Szymczak
Tłumaczenie: Marta Herudzińska-Oświecimska
Projekt graficzny i skład: Studio Flow
Koordynacja wydawnicza: Ewa Jędrzejczak

ISBN 978-83-63820-22-0
ISBN 978-83-7581-169-8
Rok wydania: 2014
Format: 17,5 x 23,5 x 2,5 cm
Oprawa: twarda z obwolutą
Ilość stron: 191
Ilość ilustracji: 86 (kolorowe)
Język: wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie


Publikacja już niedostępna w sprzedaży

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.