„Ekologie” to antologia przekładów dopełniająca cykl „Ekologie miejskie”, na który składają się przedsięwzięcia artystyczne, akcje społeczne i konferencje naukowe. Cykl poszukuje istoty relacji zachodzących we współczesnym mieście w ramach sieci zależności łączącej mieszkanki i mieszkańców, świat sztuki oraz środowisko.

„Lista problemów, które przy pomocy prezentowanych tekstów postanowili postawić i naświetlić redaktorzy jest długa i stosunkowo rzadko przewijająca się przez dominujący nurt polskiej refleksji humanistycznej” – zauważa Jan Sowa w recenzji antologii. Ambicją udostępnionej bezpłatnie w internecie publikacji jest upowszechnienie wiedzy o zagadnieniach takich jak krytyka antropocentryzmu i szowinizmu gatunkowego w naukach społecznych i sztuce, podjęcie wyzwań związanych z nadejściem epoki antropocenu, czy też potencjał drzemiący w politycznych, antyhierarchicznych działaniach artystycznych.

W antologii znalazły się teksty osobowości świata sztuki, nauki i nowej humanistyki, takich jak: Neil Smith, Erik Swyngedouw i Nikolas C. Heynen, Isabelle Stengers, Bruno Latour, Jill Bennett a także wywiad z Donną Haraway oraz teksty pt. „Produkcja transgeniczna i opór kulturowy: plan w siedmiu punktach” (Critical Art Ensemble) i „Manifest miejskiego kanibalizmu” (Wietske Maas, Matteo Pasquinelli).


Redakcja: Aleksandra Jach, Piotr Juskowiak, Agnieszka Kowalczyk
Tłumaczenia: Joanna Bednarek, Aleksandra Jach, Piotr Juskowiak, Agnieszka Kowalczyk, Krystian Szadkowski
Redakcja stylistyczno-językowa: Anna Wojczyńska
Okładka, projekt graficzny: Monika Zawadzki
Identyfikacja wizualna Ekologii miejskich: Jakub Stępień (hakobo)
ISBN 978-83-63820-24-4 


publikacja online

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.