Laureatka Nagrody im. Katarzyny Kobro 2012 - Natalia LL

Jej fotografie weszły do kanonu polskiej sztuki II połowy XX wieku, ale artystka ta zajmuje się też rysunkiem, performance, sztuką wideo, instalacją i rzeźbą. Natalia LL została tegoroczną laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro!

Natalia LL - Natalia Lach-Lachowicz, urodziła się w 1937 w Żywcu. W latach 1957-1963 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem prof. S. Dawskiego. Od 1964 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1970 roku wraz z  Andrzejem Lachowiczem i Zbigniewem Dłubakiem założyła grupę i Galerię Permafo, działającą do końca 1981. Od lat współtworzy międzynarodowy ruch sztuki feministycznej, biorąc udział w sympozjach i wystawach.

Do jednej z najbardziej znanych realizacji Natalii LL należy cykl „Sztuka konsumpcyjna” z początku lat 70. i o kilka lat późniejszy „Sztuka postkonsumpcyjna”. Pokazuje modelkę podczas wykonywania gestów i czynności związanych z konsumpcją. Prace tworzą fotograficzny performance, zbliżony do narracji typu filmowego. Artystkę interesuje wiele tematów, w latach 80. podejmowała zagadnienia filozoficzne, religijne czy magiczne. Często jako bohaterkę zdjęć umieszcza siebie samą. W swoich odważnych realizacjach łączy wątki erotyczne z osobistymi, feministyczne z politycznymi, czerpiąc też świadomie ze świata pop kultury. Jej późniejsze prace – z początku XXI wieku, komentują w indywidualny sposób ważne wydarzenia, w tym polityczne, ale artystka jest przy tym skupiona na własnych problemach osobistych, głównie odwołując się do tradycji body-artu. Ten właśnie kierunek, obok konceptualizmu i pytań o naturę sztuki, okazał się decydujący dla jej twórczości.

Prace artystki prezentowane były na wielu ważnych wystawach sztuki w kraju i za granicą. Znajdują się m. in. w zbiorach Frauen Museum w Bonn, Museum of Modern Art w Lubljanie, Ludwig Museum w Kolonii, International Center of Photography w Nowym Jorku czy Musée National d'Art Moderne, Centre Georges Pompidou w Paryżu.

Przyznawana od 2001 roku Nagroda im. Katarzyny Kobro to wyjątkowe wyróżnienie w dziedzinie sztuki, bo jako jedyne w Polsce przyznawane artystom przez artystów. Pomysłodawcami idei dorocznego nagradzania artystów przez kolegium złożone z przedstawicieli różnych dziedzin sztuki są Józef Robakowski i nieżyjąca już Nika Strzemińska, córka Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Nominację do Nagrody można otrzymać tylko raz.

Celem Nagrody jest uhonorowanie postawy progresywnej i poszukującej artysty otwartego na wymianę myśli, bezinteresownego inicjatora zdarzeń kulturowych. Do 2010 roku Nagroda im. Katarzyny Kobro wręczana była w Galerii Wschodniej, a od dwóch lat – decyzją Józefa Robakowskiego i ówczesnego fundatora Dariusza Bieńkowskiego – w Muzeum Sztuki w Łodzi.

W jury tegorocznej edycji zasiedli: Elżbieta Anna Jabłońska, Jadwiga Sawicka – przewodnicząca kapituły, Marta Deskur, Paweł Susid oraz Robert Rumas.

Koratorka wystawy: Maria Morzuch

Laureaci z ubiegłych lat:

2001 r. - Zbigniew Dłubak (1921-2005), teoretyk sztuki, malarz i fotograf
2002 r. - Jürgen Blum – Kwiatkowski (ur. 1930), malarz, rzeźbiarz i animator sztuki
2003 r. - Andrzej Dłużniewski (1939- 2012), malarz, rysownik, grafik, fotograf i performer.
2004 r. - Krzysztof M. Bednarski (ur. 1953 r.), rzeźbiarz, twórca instalacji i obiektów, plakacista
2005 r. - Teresa Murak (ur. 1949 r.), autorka akcji, performensów i interwencji.
2006 r. - Krzysztof Wodiczko (ur. 1943 r.), twórca akcji społecznych, projekcji, obiektów, filmów wideo.
2007 r. - Jerzy Lewczyński (ur. 1924 r.), artysta, fotograf.
2008 r. - Zbigniew Rybczyński (ur. 1949 r.), artysta multimedialny, autor animowanych filmów eksperymentalnych, reżyser, operator filmowy.
2009 r. – Andrzej Lachowicz (ur. 1939 r.), grafik, fotografik, malarz, twórca filmów, teoretyk sztuki.
2011 r. – Zygmunt Rytka (ur. 1947 r.), artysta intermedialny, fotografik, autor instalacji.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.