Zygmunt Haupt i sztuki wizualne - wykład Andrzeja Niewiadomskiego

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

14.12.2017, 18:00

Wykład w ramach cyklu "Związki literatury i sztuk wizualnych w Polsce po 1945 roku".

Twórczość Zygmunta Haupta powoli przywracana jest pamięci badaczy literatury i czytelników. Warto jednak pamiętać, że Haupt - pisarz zajmował się również malarstwem i rysunkiem, a jego szerokie zainteresowania sztuką dawną, nowoczesną i popularną (film) wyraźnie rzutowały na kształt dokonań pisarskich. Podczas wykładu dr hab. Andrzej Niewiadomski przyjrzy się procesowi przenikania różnych aspektów sztuk wizualnych do opowiadań i esejów Haupta oraz mechanizmom ich przekształceń literackich. Pokaże jak owe odniesienia funkcjonują w kontekście zasadniczych zagadnień literatury nowoczesnej: określania tożsamości „ja” i prób uchwycenia niewyrażalnego.

Zygmunt Haupt (1907 – 1975) – pisarz, malarz, rysownik, radiowiec, artylerzysta i kawalerzysta. Jeden z najciekawszych i zarazem najbardziej niedocenianych autorów polskich XX wieku. Debiutował w prasie w roku 1935. Żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na  Zachodzie. Od roku 1946 na emigracji w Stanach Zjednoczonych (Nowy Orlean, Waszyngton), pracownik „Głosu Ameryki” i pisma „Ameryka”. Autor trzech zbiorów opowiadań, z których tylko jeden ujrzał światło dzienne za jego życia (Pierścień z papieru, 1963), krótkich szkiców i tekstów użytkowych. Laureat nagrody paryskiej „Kultury” i Fundacji im. Kościelskich. Jego proza wymyka się różnego rodzaju klasyfikacjom i kategoriom historycznoliterackim i jednocześnie w intrygujący sposób odnosi się do kluczowych zagadnień nowoczesności.

dr hab. Andrzej Niewiadomski – kierownik Zakładu Literatury XX i XXI wieku UMCS w Lublinie, autor trzech książek monograficznych: Niebliskie wyprawy. Jerzy Zagórski i poetycka przygoda nowoczesności (2001), Światy z jawnych słów i kwiatów ukrytych. O refleksji metapoetyckiej w nowoczesnej poezji polskiej (2010), Jeden jest zawsze ostrzem. Inna nowoczesność Zygmunta Haupta (2015) i licznych publikacji naukowych w czasopismach i książkach zbiorowych, tomów poezji, esejów, uczestnik konferencji krajowych i międzynarodowych, redaktor tomów zbiorowych, w latach 1989 – 2010 redaktor Kwartalnika Literackiego „Kresy”

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.