Życie kontra życie - filmowe reprezentacje in vitro i ciąży zagrażającej życiu w kinie polskim

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

12 grudnia 2018, środa, godz. 18:00

prowadząca

dr hab. prof. UŁ Małgorzata Jakubowska (Uniwersytet Łódzki)

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu otwartych wykładów/seminariów Początek i koniec życia − aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje.

Współczesna kultura audiowizualna często wykorzystuje stereotypy związane z cielesnością, seksualnością i rodzicielstwem, ponieważ uproszczoną wizję świata łatwiej sprzedać konsumentom. Nawet taki uproszczony przekaz to jednak szansa na debatę wokół dylematów etycznych i wyłonienie ich ze sfery tabu. Na tym tle polska kinematografia wyróżnia się negatywnie – milczeniem. Ani reżyserzy, ani reżyserki nie podejmują, lub czynią to bardzo rzadko, tematów społecznych związanych z „trudnym”, bądź traumatycznym początkiem macierzyństwa i rodzicielstwa. Jeśli jednak już pojawia się na ekranie problem ciąży zagrażającej życiu matki lub temat in vitro warto zastanowić się, w jaki sposób jest on przedstawiany. Jakie stereotypy, jakie strategie filmowego opowiadania są stosowane i jak wpływają one na kształtowanie postaw odbiorców? Prezentacja będzie zaproszeniem do dyskusji nad tymi strategiami w kontekście społecznych postaw, które są reprezentowane we współczesnym kinie polskim.

Małgorzata Jakubowska − filmoznawczyni, profesor UŁ w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej. Od 2008 roku wykłada także w Szkole Filmowej w Łodzi. W swojej pracy łączy wykształcenie kulturoznawcze, filmoznawcze i filozoficzne. Zajmuje się teorią i filozofią kina. Bada narrację, dramaturgię filmową oraz różne metody analizy filmu. W polu badawczych zainteresowań znalazły się także filmowe strategie pokazywania cielesności. Opublikowała książki: Teoria kina Gillesa Deleuze’a, Kraków 2003, Żeglowanie po filmie, Kraków 2006, Laboratorium czasu. Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa, Łódź 2010, Kryształy czasu. Kino Wojciecha Jerzego Hasa, Łódź 2013.

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie Muzeum.

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.