Zwierzęta z wykazu Durhama. Seminarium Doroty Łagodzkiej

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

21.04.2018, sobota, godz. 17:00

W kwietniu zapraszamy na wystawę Jimmie Durham. Boże dzieci, poematy w celu innym niż zwykle. Tym razem w przestrzeni ekspozycji odbędzie się seminarium naukowe, które poprowadzi Dorota Łagodzka, historyczka sztuki i sekretarz naukowa kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim.

Osoby biorące udział w seminarium przyjrzą się zwierzęcym obiektom Durhama pod kątem wykorzystania w nich fragmentów zwierzęcych ciał jako tworzywa sztuki. Użyte w nich czaszki stają się rzeczami, z których artysta konstruuje swoje rzeźby. Pozostają w miejscu głów zwierząt, podczas gdy korpusy, kończyny, szyje i ogony wykonane są z różnorodnych przedmiotów. Uczestnicy spotkania zastanowią się na relacją pomiędzy rzeczami i ciałami w dziele sztuki w świetle procesów uprzedmiotowienia i upodmiotowienia. Problem zwierzęcej podmiotowości w sztuce rozważą na przykładzie rzeźb Durhama w kontekście zoologiczno-muzealnego katalogowania i wystawiania zwierząt jako eksponatów, a także znaczenia jednostkowej i gatunkowej kondycji zwierząt.

Spotkanie będzie miało charakter seminarium ­­zorganizowanego w przestrzeni wystawy.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Jimmie Durham. Boże dzieci, poematy:

Jimmie Durham to amerykański artysta, performer, poeta i aktywista działający na rzecz społeczności indiańskiej w Ameryce Północnej. Jako jeden z najbardziej wpływowych głosów współczesnego świata sztuki, bada z różnych perspektyw złożone relacje pomiędzy człowiekiem, technologią i naturą. Największe międzynarodowe uznanie przyniosły mu rzeźby wykonane z takich materiałów jak drewno, szkło, metal, tworzywo czy kamień w połączeniu ze szczątkami zwierząt. Na cykl 14 prac, które znajdą się na ekspozycji w Muzeum Sztuki, składają się między innymi dzieła, w których artysta wykorzystał czaszki takich zwierząt jak bizon, renifer, jeleń, wół piżmowy czy dog niemiecki. Każde ze stworzeń prezentowanych na wystawie, nierzadko reprezentujących gatunki zagrożone wyginięciem, zamieszkuje bądź zamieszkiwało kiedyś Europę i należy do największych przedstawicieli swoich rodzin. Zestawiając ich czaszki z odpadami współczesnej cywilizacji, Durham niejako przywraca je do życia. Dając im nowe ciała, sprowadza je z powrotem do naszego świata.

Dorota Łagodzka - historyczka sztuki, asystent naukowa na Wydziale Artes Liberales UW, sekretarz naukowa kierunku antropozoologia i programu doktoranckiego "Na styku natury i kultury"; zrealizowała dwa projekty NCN: "Znaczenie studiów nad zwierzętami dla badań nad kulturą w Polsce" (wspólnie z dr Anną Barcz) oraz "Zmiana statusu zwierząt w sztuce współczesnej" (indywidualnie); na Wydziale "Artes Liberales" prowadzi zajęcia "Zwierzęta w sztuce i kulturze wizualnej"; kuratorka wystaw (m. in. "Ecce Animalia", Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku); współredaktorka czasopisma "Artmix"; autorka blogu o zwierzętach w sztuce Nie-zła sztuka i strony Animal Studies PL

Wstęp na seminarium w cenie biletu na wystawę.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.