Zorka Wollny - Ofelie. Ikonografia szaleństwa

Zorka Wollny - Ofelie. Ikonografia szaleństwa / performans
Udział biorą:
Iwona Bielska, Monika Dąbrowska, Ewa Domańska, Gabriela Frycz, Anna Ilczuk, Krystyna Łubieńska, Marta Kalmus-Jankowska, Karolina Porcari, Agnieszka Radzikowska, Małgorzata Rudzka, Bożena Stryjkówna

Terminy: 9 września 2012 (niedziela), g. 18.00 i 19.30

W jednym miejscu i czasie spotka się jedenaście Ofelii, jedenaście sposobów przeżywania i odgrywania, jedenaście aktorskich kreacji. W pustej przestrzeni galerii Muzeum Sztuki jedenaście aktorek, które grały rolę Ofelii w teatralnych inscenizacjach Szekspirowskiego Hamleta, odtworzy finałową scenę szaleństwa. Zaaranżowany przez Zorkę Wollny ich wspólny występ stanowić będzie performans, w którym różne interpretacje klasycznej roli dramatycznej stworzą obraz kobiecego szaleństwa.
Ofelie. Ikongrafie szaleństwa to wydarzenie na pograniczu teatru i sztuk wizualnych. Bohaterkami performansu są przede wszystkim aktorki, które przyjmując zaproszenie Zorki Wollny, zdecydowały się uczestniczyć w przetworzeniu odgrywanej przez siebie wcześniej roli. Ich występ w performansie będzie efektem wspólnej pracy z artystką. Głównym elementem tego procesu jest przypominanie sobie roli, uaktywnianie pamięci ciała i świadomości, a jednocześnie poddanie refleksji własnej relacji do tego, co uosabia Ofelia oraz do tego, czym jest samo odgrywanie tej postaci. Aktorki, biorąc udział w performansie, nie tylko wykonają rolę, ale również podzielą się z widzami swoim jej przeżyciem.

Kurator: Jarosław Lubiak
Koordynacja: Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

Performans zrealizowano dzięki stypendium Zorki Wollny z Narodowego Centrum Kultury - Młoda Polska  we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi.


Przedstawienia Hamleta, w których występowały uczestniczki performansu:

Iwona Bielska ― reż. Jerzy Krasowski, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków, 1978;
Monika Dąbrowska ― reż. Jolanta Donejko i Piotr Borowski, Studium Teatralne, Warszawa, 2005;
Ewa Domańska ― reż. Jan Englert, Teatr Telewizji, 1985;
Gabriela Frycz ― reż. Waldemar Śmigasiewicz, Teatr Nowy, Poznań, 2007;
Anna Ilczuk ― reż. Monika Pęcikiewicz, Teatr Polski, Wrocław, 2008;
Marta Kalmus-Jankowska ― reż. Krzysztof Nazar, Teatr Wybrzeże, Gdańsk, 1996;
reż. Jan Klata, Teatr Wybrzeże, Gdańsk, 2004;
Krystyna Łubieńska ― reż. Andrzej Wajda, Teatr Wybrzeże, Gdańsk, 1960;
Karolina Porcari ― reż. Radosław Rychcik, Teatr im. Stefana Żeromskiego, Kielce, 2011;
Agnieszka Radzikowska ― reż. Attila Keresztes, Teatr Śląski im Stanisława Wyspiańskiego, Katowice, 2012;
Małgorzata Rudzka ― reż. Andrzej Domalik, Teatr Dramatyczny, Warszawa, 1992;
Bożena Stryjkówna ― reż. Jan Machulski, Teatr Ochoty, Warszawa, 1985.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.