Zmarł dr Jacek Ojrzyński

Z przykrością zawiadamiamy, że 19 kwietnia 2016 r. zmarł dr Jacek Ojrzyński, wybitny muzealnik, historyk sztuki, wieloletni wicedyrektor i kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi, nasz współpracownik i kolega.

Z Muzeum był związany zawodowo od 1961 do 2010 roku – najpierw jako młodszy asystent, później pracownik dydaktyczny i naukowy. W latach 19972007 pełnił funkcję wicedyrektora ds. merytorycznych. Zajmował się krytyką sztuki, był znawcą historii Muzeum Sztuki w Łodzi.

Równolegle z działalnością w Muzeum był aktywny jako pedagog: w 1968 roku został doktorem nauk humanistycznych, od 1978 roku wykładał historię sztuki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, a od 1988 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Wychowania przez Sztukę w Instytucie Plastyki na Wydziale Artystycznym ASP w Częstochowie.

Współtworzył Związek Muzeów Polskich, któremu przewodniczył w latach 1991–1997. Należał również do Polskiego Towarzystwa Historycznego, Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Polskiego Narodowego Komitetu Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM. Za zasługi dla polskiego muzealnictwa i dokonania zawodowe został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Honorową Odznaką m. Łodzi.

Zapamiętamy go nie tylko jako człowieka oddanego Muzeum, który w pełni angażował się w życie placówki, służąc swą imponującą wiedzą na temat jej dziejów współpracownikom, ale także jako bibliofila i zapalonego szachistę, osobę o niezwykle szerokiej wiedzy i horyzontach, potrafiącą zjednać sobie ludzi poczuciem humoru, wysoką kulturą osobistą i gotowością niesienia pomocy.

Jacek Ojrzyński zmarł w wieku 76 lat. Pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę 23 kwietnia o 13:00 w kościele parafialnym św. Stanisława w Szczawinie (gmina Zgierz).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.