Zjednoczona Pangea - projekcja filmów z wprowadzeniem Marcela Schwierina

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

23 maja 2019, godz. 18.00

Wydarzenie towarzyszące wystawie Zjednoczona Pangea.

Projekcja filmów:

„On the Third Planet from the Sun” w reż. Pavela Medvedeva

„Lettres du Voyant” w reż. Louisa Hendersona

Wprowadzenie: Marcel Schwierin

On the Third Planet from the Sun (2006, 32 min) w reżyserii Pavela Medvedeva to krótkometrażowy film dokumentalny osadzony w Archangielsku, na północy Rosji, gdzie przez dziesięciolecia odbywały się testy broni jądrowej. Mieszkańcy tego miejsca zaczęli zbierać z pobliskich mokradeł tzw. „kosmiczne śmieci”, czyli pozostałości po atomowej spuściźnie regionu. Teraz przez zarośla i bagna przechodzą pielgrzymi. Reżyser poruszającą fotografią unaocznia odbiorcy trudności codziennego życia na tym obszarze i rejestruje postapokaliptyczną opowieść dziejąca się współcześnie.

Lettres du Voyant (2013, 40 min) w reżyserii Louisa Hendersona to dokument z elementami fikcji opowiadający o spirytyzmie i technologii we współczesnej Ghanie. Reżyser próbuje przybliżyć widzowi tajemniczy rytuał zwany „Sakawa”, w którym oszustwa internetowe mieszają się z magią voodoo. Śledząc losy oszustw sięgających czasu walk o niepodległość Ghany, film sugeruje, że Sakawa jest formą anty-neokolonialnego oporu. Dokument przybiera formę podróży przez sieć zdigitalizowanych szybów kopalni, które prowadzą widza do każdej lokalizacji filmu – kopalni złota, wysypiska odpadów elektronicznych, miejsca rytuałów voodoo czy dyskoteki. Narrator prowadzi nas przez swoją historię, czytając serię listów, które napisał do reżysera filmu, by opowiedzieć mu o kolonialnej historii Ghany, o złocie, o technologii.

Marcel Schwierin (1965), który zadba o wprowadzenie do obu filmów, studiował fotografię, reżyserię filmową, historię filmu, politykę i estetykę. Jest współzałożycielem Werkleitz Biennale i eksperymentalnej bazy filmowej Cinovoid. Jego filmy to „The Images” (eksperymentalny film bazujący na materiale znalezionym, 1994) oraz „Ewige Schönheit” (o estetyce filmów Trzeciej Rzeszy, 2003). Od 1993 roku pracuje jako kurator wielu różnych projektów, w ramach Werkleitz Biennale, Goethe Institute, Max Ophüls Festival, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Oberhausen i Transmediale. Był dyrektorem artystycznym Werkleitz Festival America 2008 i Arab Shorts w 2009 i 2010 roku. W latach 2010-2015 pracował jako kurator filmów i wideo na Transmediale. Od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym i kuratorem (razem z Edit Molnár) w Edith-Russ-Haus for Media Art w Oldenburgu.

Pavel Medvedev – rosyjski dokumentalista urodzony w 1963 r. w Orenburgu. W 1990 r. ukończył Leningradzki Instytut Kultury na Wydziale Filmu/Fotografii, a w 1992 r. ukończył Wyższą Szkołę dla reżyserów telewizyjnych (Warsztat Sarukhanova). W latach 1993-2000 pracował jako reżyser telewizyjny w Petersburgu. Od 2000 roku jest reżyserem filmowym w Studiu Filmów Dokumentalnych w Petersburgu. Jego dokument „From the Third Planet of the Sun” zdobył Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Oberhausen w 2007 r. Jego następny dokument, „The Unseen” zdobył tam nagrodę FIPRESCI w następnym roku.

Louis Henderson – angielski filmowiec urodzony w 1983 roku w Norwich. Jest twórcą, którego prace badają związki między kolonializmem, technologią, kapitalizmem i historią. Henderson ukończył London College of Communication w 2007 r. Studiował też w Le Fresnoy – studio national des arts contemporains, które ukończył ze specjalnym wyróżnieniem w 2013 r., a w 2016 r. zdobył dyplom badacza sztuk wizualnych w European School of Visual Arts. Jego badania mają na celu sformułowanie metody archeologicznej w ramach praktyki filmowej, odzwierciedlającej materializm animistyczny.

Biletowane: 1 zł

Wydarzenie w j. angielskim

Projekcja filmu „On the Third Planet from the Sun” odbywa się dzięki uprzejmości Internationale Kurzfilmtage Oberhausen i Archive Film

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.