"Żal mi tropików" - wykład Wojciecha Sztaby

ms1, ul. Więckowskiego 36
4 czerwca, środa, g. 18.00

Podróży Witkacego i Malinowskiego do tropików przypisuje się decydujące znaczenie dla ich dalszego życia i twórczości. Spotkanie z tropikami miało dla twórczości Witkacego wielkie znaczenie, choć nie tak przełomowe, jak się przyjmuje.

Z tropików Witkacy czerpał historie, motywy, formy i kolory – a przede wszystkim atmosferę i nastrój: szczególne, graniczące z „tropikalnym bzikiem” napięcie. „Taka jest tajemna potęga tych krajów – kto raz je ujrzy – może znienawidzić je nawet – jest niewolnikiem tej wizji do końca życia”, pisał po latach w Pożegnaniu jesieni. W przypadku Malinowskiego pobyt w tropikach oznaczał przełom w karierze naukowej – w oparciu o badania wśród krajowców na wyspach Nowej Gwinei napisał prace, dzięki którym stał się twórcą nowoczesnej antropologii.

Instalacja Jeremy’ego Millara stanowi okazję do przyjrzenia się jeszcze raz tej słynnej podróży, do zobaczenia tego, co może uszło dotąd uwadze. Angielski artysta traktuje temat podróży w sposób radykalnie inny; nie opowiada, lecz podpowiada. Obok Witkacego i Malinowskiego jest trzecim protagonistą przedstawienia, który wprowadza widzów w czas i przestrzeń – wcale nie zamknięte w historii.

Dr Wojciech Sztaba – historyk i krytyk sztuki, fotograf, malarz i wykładowca. Autor szeregu publikacji o twórczości S.I. Witkiewicza m.in Gra ze sztuką (1982) oraz Witkacy. Zaginione obrazy i rysunki (1985). Był konsultantem zagranicznych wystaw przygotowanych przez Muzeum Sztuki w Łodzi: Hommage a Witkiewicz w Kunsthalle Duesseldorf w 1980 roku i Presences polonaises w Centre Pompidou w Paryżu w 1983 roku. Od 2012 roku prowadzi portal internetowy witkacologia.eu.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.