Wykład Vitaly'a Komara

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

10 kwietnia 2019, godz. 18.00

Wydarzenie towarzyszące wystawie Prototypy: Domu Mody Limanka. Nowa kolekcja.

Vitaly Komar i Alexander Melamid to duet rosyjskich artystów konceptualnych, którzy w 1972 roku dali początek ruchowi nazywanemu Soc Art, który osadzał obrazy z zideologizowanej rzeczywistości i realizmu socjalistycznego w języku nawiązującym do Pop Artu. W 1974 roku aresztowano ich w czasie działania artystycznego w prywatnym mieszkaniu w Moskwie. W tym samym roku funkcjonariusze państwowi zniszczyli ich prace – razem z pracami innych nonkonformistycznym artystów – w trakcie słynnej Wystawy Buldożerowej. W 1976 roku duet miał mieć pierwszą wystawę w Nowym Jorku. Radzieckie władze nie wydały jednak artystom pozwoleń na wyjazd. Wystawa mimo wszystko się odbyła, a Komar i Melamid w odpowiedzi skomponowali utwór, którego partytura była oparta na tekstach zawartych w ich sowieckich wewnętrznych paszportach.

Wkrótce stworzyli portfolio Superobjects – Supercomfort for Superpeople (1977), rodzaj katalogu składający się z 36 par fotografii i tekstów, które przedstawiały i opisywały utopijne radzieckie urządzenia i towary konsumpcyjne. Jednym z produktów – o nazwie Olo – był kolczyk na język ozdobiony perłą. Superprzedmioty to także zestaw prototypów, które nawiązują do awangardowych celów rewolucyjnych artystów oraz do konsumpcyjnych metod sprzedaży produktów w świecie kapitalistycznym.

W czasie wykładu Vitaly Komar opowie o założeniach ruchu Soc Art oraz o meandrach ironicznej krytyki realizmu socjalistycznego i życia codziennego w kraju spełnionej utopii.

Bilety: 1 zł (do nabycia w kasie przed wydarzeniem)

Wykład w j. angielskim

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.