Wykład Thierry`ego de Duve`a

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
25 stycznia 2017, środa, godz. 18:00, wstęp wolny

Wykład tłumaczony z języka angielskiego na język polski.

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972-1975”.

W roku 1917, pod postacią zdjęcia pisuaru ochrzczonego Fontanną, Marcel Duchamp wysłał światu swego rodzaju telegram. Kiedy wiadomość została odebrana? Jaki wpływ wywarła na sztukę i środowisko artystyczne? Jak brzmiała jej treść? Które wielkie zmiany w pojmowaniu sztuki przez zachodnie instytucje, były rezultatem posłannictwa Duchampa? Aby znaleźć odpowiedzi na każde z tych pytań, będziemy musieli udać się w podróż w czasie i przestrzeni, podczas której przeniesiemy się do roku 1648, a także będziemy niejednokrotnie komunikować się pomiędzy Paryżem a Nowym Jorkiem.


Thierry de Duve – pochodzący z Belgii profesor Historii oraz Teorii Sztuki Współczesnej, specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących działalności artystycznej Marcela Duchampa, a także filozofii Immanuela Kanta. W swojej karierze akademickiej gościł na największych uczelniach takich, jak: MIT czy Uniwersytet Johna Hopkinsa. Obecnie de Duve, Evelyn Kranes Kossak profesor, wykłada na wydziale Historii Sztuki w Hunter Collage w Nowym Jorku. Jest on nie tylko cenionym na świecie specjalistą oraz kuratorem wystaw, ale także autorem wielu znamienitych publikacji, w tym: „The Definitely Unfinished Marcel Duchamp” (1993), „Kant After Duchamp” (1998), jak również „Sewn in the Sweatshops of Marx” (2012).

Thierry de Duve wychodzi z założenia, iż nie istnieje różnica pomiędzy sztuką współczesną, nowoczesną czy też postmodernistyczną, ponieważ u podłoża każdej z nich znajdują się te same reguły. Sztuka, jak twierdzi, nie posiada zdefiniowanej istoty, a jest ona jedynie tym, co sztuką nazwiemy.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.