Wykład Susanne Friedli: Korespondencje - Kunstmuseum Bern oraz kolekcja Rupfa

ms2, ul. Ogrodowa 19
14 lutego 2013, czwartek, g. 18.00

Wykład towarzyszy wystawie „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm”, na której zostały zaprezentowane dwie kolekcje, będące w posiadaniu Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Rupf Stiftung i Kunstmuseum Bern.

Szwajcarskie muzeum posiada zbiór dzieł sztuki, który w dużej mierze przypomina ten z łódzkiego Muzeum. Obie kolekcje awangardowej sztuki współczesnej były systematycznie gromadzone od pierwszej połowy XX w. Charakterystyczny dla jednej i drugiej jest również nacisk położony na sztukę modernizmu od Picassa po Mondriana, jak również na wybrane dzieła powstające od lat 60. XX w. Taka optyka kolekcjonowania była możliwa, ponieważ w obu miejscach w proces wyboru zaangażowani byli niezależni prywatni kolekcjonerzy i artyści. Zbiór Kunstmuseum Bern jest typowy dla publicznego kolekcjonerstwa w Szwajcarii. Prawie wszystkie szwajcarskie muzea sztuki bowiem powstały - podobnie jak to w stolicy - w XIX w. z inicjatywy prywatnej. Do dziś pozostają niezależnymi podmiotami w postaci fundacji. Wykład, który poprowadzi Susanne Friedli, dotyczyć będzie specyfiki oraz historii kolekcji.

Susanne Friedli – historyczka sztuki, kuratorka Fundacji Rupfa oraz dyrektorka galerii w Bernie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.