Wykład Muzeum Refleksyjne. Jak tworzono współczesną instytucję sztuki w Moskwie

ms², ul. Ogrodowa 19
19 października 2016, środa, godz. 18:00, wstęp wolny

Wykład i spotkanie z Kate Fowle - kuratorką programową moskiewskiego Muzeum Sztuki Współczesnej GARAGE - będą tłumaczone na język polski.

Utworzenie w 2008 roku moskiewskiego Muzeum Sztuki Współczesnej Garage należało do fali budowania nowych instytucji na przełomie tysiącleci w na nowo (lub ponownie) wyłaniających się światowych centrach sztuki. Było to pierwsze filantropijne przedsięwzięcie w Rosji umożliwiające stworzenie od zera współczesnego museum sztuki i jako takie prowokowało pytania o jego trwałość w obliczy zmian społecznych, politycznych i kulturalnych w kraju.

Pierwotnie zadaniem muzeum była prezentacja międzynarodowych wystaw w Moskwie, lecz w ostatnich latach poszerzyło ono swoją działalność, dążąc do przekształcenia się w miejsce, gdzie ludzie, sztuka i idee wspólnie tworzą historię. Kluczem do realizacji tego projektu jest kolekcja muzeum – jedyne w Rosji dostępne publicznie archiwum skupione na rozwoju sztuki rosyjskiej od lat 50. XX wieku. Pierwsza stała siedziba Garage w Parku Gorkiego stała się najważniejszą w Rosji przestrzenią współczesnej sztuki i myśli – rosyjskiej i międzynarodowej. Co ten natychmiastowy sukces mówi o reakcji muzeum na lokalne i międzynarodowe oczekiwania wobec sztuki współczesnej? Jaką rolę w ustanawianiu instytucji sztuki odegrała potrzeba trwałej infrastruktury i warunków rozwoju?


Kate Fowle jest główną kuratorką w Muzeum Sztuki Współczesnej Garage w Moskiwe i dyrektorką Independent Curators International (ICI) w Nowym Jorku. Wcześniej pracowała jako gościnna kuratorka w Ullens Center for Contemporary Art w Pekinie (2007 – 2008) oraz pełniła funkcję dziekana studiów kuratorskich, które założyła w 2002 roku w California College of the Arts w San Francisco. Przed przeprowadzką do Stanów Zjednoczonych współkierowała Smith+Fowle w Londynie. W latach 1994 – 1996 pracowała jako kuratorka w Towner Art Gallery and Museum w East Sussex.

Przygotowała między innymi następujące wystawy: Proof: Francisco Goya, Sergei Eisenstein, Robert Longo (2016), Rashid Johnson. Within Our Gates (2016), Louise Bourgeois. Structures of Existence: The Cells (2015-2016), Rirkrit Tiravanija: Tomorrow Is The Question (2015), The New International (2014), John Baldessari: 1+1=1 (2013). 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.