Wykład Antona Vidokle'a "Oto kosmos; Komunistyczną rewolucję wywołało słońce; Nieśmiertelność i zmartwychwstanie dla wszystkich!"

ms2, sala audiowizualna, ul. Ogrodowa 19
24 maja 2016, wtorek, godz. 18:00, wstęp wolny

Anton Vidokle zaprezentuje dwa krótkometrażowe filmy i wykład-performans oparte na jego badaniach dotyczących rosyjskiego kosmizmu – materialistycznej filozofii nieśmiertelności, która powstała w Rosji pod koniec XIX wieku i miała znaczący wpływ na rozwój artystycznej i politycznej awangardy. Trylogia, kręcona w Kazachstanie, Rosji i Ukrainie przez ostatnie cztery lata, jest medytacją o ideach głównych twórców kosmizmu: Nikołaja Fiodorowa – moskiewskiego bibliotekarza, który rozwinął filozofię technologicznej nieśmiertelności i powszechnego zmartwychwstania, Aleksandra Czyżewskiego – biofizyka opowiadającego się za teorią wpływu słonecznych cząstek i promieniowania kosmicznego na dzieje pierwszej wojny światowej oraz Aleksandra Bogdanova – współtwórcy partii bolszewickiej, który w połowie lat dwudziestych prowadził badania medyczne dotyczące odmładzania poprzez transfuzje krwi.


Anton Vidokle to artysta i redaktor magazynu „e-flux journal”. Jego prace były pokazywane między innymi na Documenta 13, Biennale w Wenecji, Istanbul Biennale oraz w Tate Modern. Zorganizował An Image Bank for Everyday Revolutionary Life (Bank obrazów dla codziennego rewolucyjnego życia) oraz Martha Rosler Library (Bibliotekę Marthy Rosler). Inne z jego realizacji to Time/Bank, współtworzone z Julietą Arandą, oraz Unitednationsplaza – dwunastomiesięczna eksperymentalna szkoła w Berlinie. Ostatnio jego filmy były pokazywane na Biennale w Montrealu (2084) i Shanghai Biennale (This is Cosmos, 2014).  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.