Wielka Wojna Kobiet - wykłady i dyskusja

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

1 lutego 2019, godz. 18:00

W 1918 roku razem z kobietami w Polsce pełne prawo wyborcze uzyskały obywatelki Litwy, Niemiec, Austrii, Mołdawii, Azerbejdżanu i Armenii, zaś częściowe – obywatelki Wielkiej Brytanii. Rok później dołączyły do nich kobiety z Belgii, Luksemburga, Węgier i Gruzji.

Obecnie ten fakt postrzega się jako jeden z bezpośrednich skutków I wojny światowej. W podręcznikach do historii dalej mało pisze się o ruchach emancypacyjnych, które przecież w bardzo świadomy i polityczny sposób działały na rzecz wywalczenia dla kobiet podstawowych praw obywatelskich, pracowniczych i edukacyjnych. Ten proces rozpoczął się na długo przed I wojną, a nabrał tempa w roku 1918, kiedy to formowały się nowe państwowości. W programie szkolnego nauczania pomija się również temat robotnic, które podejmując pracę zawodową wywalczały sobie własne ścieżki emancypacji.

Wielka Wojna kobiet o prawo do „całego życia” w wielu krajach zmierzała w podobnym kierunku, choć wykorzystywała różne metody – niektóre z nich uznawane były przez część społeczeństwa za „tylko” oburzające, inne za wręcz terrorystyczne. Tytuł spotkania odnosi się dosłownie do wydarzeń I wojny i tego, co robiły wtedy kobiety, a w bardziej symboliczny i ogólny sposób do bojów stoczonych na drodze do uzyskania praw. O tym wszystkim opowiedzą Aneta Górnicka-Boratyńska (wykład pt. Czy sufrażytki mieszkały także nad Wisłą? Polska myśl feministyczna przełomu XIX i XX wieku w kontekście europejskim) oraz Alicja Urbanik-Kopeć (wykład pt. Robotnice jako buntowniczki/rewolucjonistki/emancypantki).

Spotkanie poprowadzi Marta Madejska.

Aneta Górnicka-Boratyńska – pisarka, dziennikarka, krytyczka literacka, znawczyni historii praw kobiet. Pracę doktorską z literatury obroniła na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka antologii polskich tekstów feministycznych „Chcemy całego życia”. W książce „Stańmy się sobą” przeanalizowała cztery projekty idei emancypacji w kulturze polskiej, na przykładzie twórczości Elizy Orzeszkowej, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, Zofii Nałkowskiej oraz Ireny Krzywickiej. Jest autorką wielu tekstów dla „Wysokich Obcasów” oraz książki „Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci”. Mieszka w Brukseli. Założycielka i prezeska stowarzyszenia kulturalno- edukacyjnego Brukselski Klub Polek.

Alicja Urbanik-Kopeć – badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, obroniła doktorat w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej UW. Oprócz kulturoznawstwa ukończyła też filologię angielską w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW. Interesuje ją, co dla ówczesnych znaczyła nowoczesność. Pisze o spirytyzmie, wynalazkach, emancypacji i klasie robotniczej. Obecnie pracuje w Instytucie Historii Nauki PAN.

Marta Madejska – z wykształcenia kulturoznawczyni, pracuje w Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi; związana ze Stowarzyszeniem Topografie i Łódzką Gazetą Społeczną „Miasto Ł”; autorka książki reporterskiej o historii robotnic łódzkiego przemysłu włókienniczego  „Aleja Włókniarek” (Wydawnictwo Czarne: Wołowiec 2018).

Wydarzenie towarzyszy wystawie Wielka Wojna.

Biletowane: 1 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.