W krainach nierealnego - projekcja filmu o H. Dargerze

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

11 stycznia 2019, g. 18:00

Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego "W krainach nierealnego", poświęconego twórczości Henry'ego Darger'a. Film przybliży postać artysty i pisarza, którego prace możecie podziwiać na wystawie Wielka Wojna. Przed projekcją zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie.

Henry Darger znany jest jako autor ilustracji do napisanej przez siebie powieści "Historia Dziewcząt Vivian, znana również jako Krainy Nierealnego, czyli rzecz o glandeko-angeliniańskiej burzy wojennej, spowodowanej buntem zniewolonych dzieci". Owa licząca ponad 15000 stron manuskryptu powieść to historia kosmicznej walki sił dobra, prowadzonej pod przywództwem siedmiu księżniczek Vivian, z siłami zła utożsamianymi ze światem dorosłych. W swojej twórczości literackiej i artystycznej Darger odwoływał się do wydarzeń amerykańskiej wojny secesyjnej i I wojny światowej. Decydujący wpływ na jej charakter miało również dzieciństwo spędzone w sierocińcu, a następnie w zakładzie dla dzieci upośledzonych umysłowo. Wiosną 1917 roku Darger został powołany do służby w armii amerykańskiej, jednak nie wziął udziału w działaniach wojennych. Artysta komponował swoje obrazy, posługując się metodą kopiowania gotowych wizerunków za pomocą kalki, uzupełnianą techniką kolażu i akwareli. Stosowane przez niego zabiegi pozwalają upatrywać w nim prekursora postmodernistycznych metod zawłaszczania i rekontekstualizacji obrazów.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Wielka Wojna.

Bilet wstępu: 1 zł (zakup w kasie przed wydarzeniem)

W krainach nierealnego / In the Realms of the Unreal, 2004
reż. Jessica Yu
czas: 81 minut
język: angielski z polskimi napisami

  

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.