UWAGA: WYDARZENIE ODWOŁANE. Wprowadzanie w nowe stany: Warsztaty pływania w stylu spiralnym

UWAGA: Informujemy, że ze względów zdrowotnych dotyczących osoby prowadzącej, jesteśmy zmuszeni odwołać sobotnie i niedzielne Warsztaty pływania w stylu spiralnym. Bardzo przepraszamy. Będziemy na bieżąco informować o ewentualnym kolejnym terminie wydarzenia.

Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Styrska 20/24
25 lutego 2017 r., sobota, godz. 20:45 (zajęcia potrwają około 1,5 godziny), wstęp wolny
26 lutego 2017 r., niedziela, godz. 15:30 (zajęcia potrwają około 1,5 godziny), wstęp wolny


Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: warsztatyplywackiems@gmail.com (do dnia 21 lutego 2017 r.). Podczas zapisów, prosimy o zaznaczenie terminu zajęć. 

Uwaga: maksymalna liczba uczestników podczas jednych zajęć: 15 osób 

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Muzeum Rytmu”

Zapraszamy na warsztaty pływania w stylu spiralnym, organizowane w ramach wystawy „Muzeum Rytmu”. Autorem stylu 360-stopniowego jest artysta Francisco Camacho Herrera. Poprzez stworzenie unikatowego sposobu pływania, proponuje nowe, wielowymiarowe doświadczenie psychofizyczne odnajdywania się w wodzie.

Warsztaty organizowane przez Muzeum Sztuki umożliwią uczestnikom poznanie dwóch nowych technik, które opierają się na dobrze znanych już stylach: grzbietowym, klasycznym (żabka) i kraulu. Dlatego też w zajęciach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które opanowały w stopniu minimum średnim wymienione techniki. Warsztaty poprowadzi kuratorka Muzeum Sztuki, Joanna Sokołowska.

Współczesna kultura pływania opiera się głównie na rywalizacji, odzwierciedlając tym samym naczelną zasadę organizacji kapitalistycznych społeczeństw. Wykorzystywanie ciała jako narzędzia w celu wypracowania sobie pozycji w systemie społecznym poddane jest regule myślenia prostolinijnego. Francisco Camacho Herrera tworząc styl pływania 360-stopniowego, opracował metodę, która skupia się na samodoskonaleniu z myślą o wspólnym interesie, odrzucając tym samym potrzebę indywidualnej samorealizacji i konkurencji.

Pływanie w stylu spiralnym daje możliwość startu w pozycji wzrokiem do podłoża, poznania i zrozumienia otoczenia, po czym powrotu do pozycji wyjściowej. Chodzi zatem nie tylko o jak najszybsze przemieszczanie się w wodzie, ale przede wszystkim o osiągnięcie pewnego rodzaju przestrzeni mentalnej poprzez obracanie się ciała. Do osiągnięcia podobnego stanu może dążyć sztuka.

Tak, jak ruch okrężny może pobudzić obszary myślenia, które nie są przeważnie używane, tak twórczość artystyczna powinna nasuwać nowe sposoby rozumienia tego, w jaki sposób sztuka może wpływać na rzeczywistość społeczną. To nowe podejście zasadza się na powtarzalności i ruchu okrężnym, nawiązującym do ruchu cząsteczek. Tak samo, jak pływak w wodzie, sztuka obraca się wokół osi, aby przesuwając się naprzód, umożliwiać wielowymiarowe rozumienie otoczenia. Ten proces wprowadzania się w nowe stany z każdym ruchem odzwierciedla to, jak twórczość artystyczna powinna odnosić się do rzeczywistości społecznej – sięgając do tego, co fundamentalne.


Francisco Camacho Herrera urodził się w Bogocie, mieszka i pracuje w Amsterdamie. Jest absolwentem Narodowego Uniwersytetu Kolumbii, a także Uniwersytetu Lille we Francji. Swoje prace prezentował między innymi w ramach: Brussells Biennial (2008) oraz Taipei Biennial (2012).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.