Uniwersum jest prowincją. Kuratorowanie sąsiedztwa w postetnograficznym muzeum. Spotkanie z Clementine Deliss

ms2, ul. Ogrodowa 19
28 marca, piątek, g.18.00 

wykład z cyklu „Muzeum uniwersalne”

Muzeum etnograficzne w drugiej dekadzie XXI wieku wydaje się być nie na czasie, jego kolekcja nie odzwierciedla problemów współczesności. Co można zrobić, żeby przełamać zastój takiego muzeum i przezwyciężyć anachroniczność jego zbiorów? W jaki sposób eksponaty historyczne, które kiedyś ilustrowały uniwersalistyczne rozumienie świata, mogą pomóc w eksperymentalnych badaniach nad globalną kulturą wizualną? Czy takie badania mogą znaleźć zastosowanie w nowych formach transkulturowej i interdyscyplinarnej edukacji?

W jaki sposób buduje się nową kolekcję z tej, która powstawała w przeszłości? Które przedmioty i które praktyki mogą przyczynić się do powiązania wiedzy opartej na źródłach historycznych z globalnymi szlakami współczesnych ludzi, żyjących w miastach zamieszkiwanych przez zróżnicowane, sąsiadujące ze sobą i wciąż zmieniające się społeczności?

Clémentine Deliss studiowała sztukę i antropologię społeczną w Wiedniu i w Londynie. W latach 1992-95 była artystyczną dyrektorką africa 95 – festiwalu sztuki współczesnej organizowanego pod auspicjami Royal Academy of Arts w Londynie. Od 1996 roku redaguje magazyn artystyczno-literacki „Metronome”, wydawany przy okazji dużych imprez artystycznych takich jak Biennale w Dakarze i Wenecji, czy documenta w Kassel. W latach 2002-2010 była dyrektorką Future Academy przy Edinburgh College of Art z odgałęzieniami w Senegalu, Indiach, Europie, Australii, USA, i Japonii. W 2007 roku utworzyła w Edynburgu program rezydencjalny Randolph Cliff. Od 2010 roku jest dyrektorką Museum of World Cultures we Frankfurcie nad Menem. Zainteresowania teoretyczne Deliss obejmują badanie mechanizmów integracji artystów działających w różnych częściach świata, formy eksperymentalnej edukacji oraz praktyki kuratorskie sytuujące się poza formatem wystawy i zmierzające do rekontekstualizacji historycznych kolekcji. 

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.