UNISONO re//mix Anna Halprin

ms2, ul. Ogrodowa 19 
3 sierpnia 2013, sobota, g. 19.00 

UNISONO re//mix to pokaz improwizacji oparty na doświadczeniach i osiągnięciach Anny Halprin -  pionierki tańca współczesnego. Tancerze zaangażowani w projekt badają idee wypracowane w czasie prowadzonych na przełomie lat 50. I 60. warsztatów, traktując je jako sposób osiągnięcia harmonijnego funkcjonowania ciała tancerza w przestrzeni otwartej, poza studiem i sceną.

Halprin podczas swoich warsztatów oparła się na eksperymencie i wspólnym poszukiwaniu zamiast na standardowej relacji uczeń-nauczyciel. W studiu na świeżym powietrzu wspólnie badano anatomię jako podstawę ruchu, budowano doświadczenie poprzez improwizację i znoszono granice między dyscyplinami, włączając w sytuacje ruchowe malarzy, rzeźbiarzy, muzyków.

W swojej metodzie twórczej Anna Halprin bada źródła ruchu oraz jego strukturę i dynamikę, sięgając po rytuały i mity. W latach 1955 – 1965 prowadziła cykl warsztatów dla tancerzy (Dancers Workshops) w San Francisco. Uczestnictwo w nich okazało się przełomowym doświadczeniem dla takich tancerzy i choreografów, jak Simone Forti, Trisha Brown czy Yvonne Rainer.

„W moim remiksie chcę, wraz z towarzyszącymi mi artystkami, sprawdzić, jak metody i sposoby pracy Anny Halprin przekładają się na naszą rzeczywistość – pisze Aleksandra Borys. – Ciekawi mnie, jak po wielu latach bardzo specyficznej pracy w zamkniętym studiu wyjście w przestrzeń wpłynie na moją praktykę choreograficzną, ciało i ruch. Pragnę się przekonać, na ile obserwacje i przemyślenia wynikające podczas tej pracy będą się pokrywać, a na ile będą się różnić od tego, do czego doszła Anna Halprin. Zainspirowana jej twórczością, podążam za myślą artystki: „tancerz jest jednym z elementów obrazu'”

Aleksandra Borys – ukończyła CODARTS/Rotterdam Dance Academy w Holandii oraz Państwową Szkołę Baletową w Łodzi. Współpracowała m.in. z Aitaną Cordero Vico, Ugo Dehaesem, Lią Haraki, Joanną Leśnierowską, Marysią Stokłosą, Martenem Spangbergiem i Mimosą Moize. Była stypendystką sympozjum IMPACT12 w PACT w Essen; programu DanceWeb 2011 w ramach ImPulsTanz Festival w Wiedniu; europejskiego programu dla młodych choreografów Tour d’Europe des Chorégraphes oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Jej solo „lost in details”, które powstało w ramach rezydencji Solo Projekt Art Stations Foundation w Starym Browarze w Poznaniu, zostało zakwalifikowane do konkursu Prix Jardin d’Europe w ramach eXplore festival w Bukareszcie jako jeden z 15 wybranych spektakli młodych choreografów. W roku 2012 solo zostało zakwalifikowane do listy Aerowaves 20 oraz wybrane do prezentacji na Polskiej Platformie Tańca 2012 w Poznaniu. Obecnie Aleksandra Borys jest stypendystką międzynarodowego projektu dla młodych choreografów SPAZIO. (www.aleksborys.wordpress.com)

Marysia Zimpel - studiowała taniec współczesny i choreografię w ramach programu pilotażowego HZT na Uniwersytecie der Künste w Berlinie oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorką kilku prac solowych, ostatnie solo „What do you really miss?” zrealizowała w ramach rezydencji Solo Project Art Stations Foundation w Starym Browarze w Poznaniu. W roku 2010 dołączyła do wiedeńskiego kolektywu performatywnego God’s Entertainment, z którym współpracowała do roku 2012. Tańczyła w choreografiach Isabelle Schad (Music i Experience#1), a także została zaproszona do współpracy z Kattrin Deufert i Thomasem Plischke przy projekcie “(En)tropical Institut”. Stworzyła również festiwal performansów choreograficznych Serendypia, który przy współpracy z Anną Czaban dwukrotnie zorganizowała w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Obecnie współpracuje z Zeiną Hanną („How is improvisation political”) oraz jest zaangażowana w projekt badawczy „Phantomic Sensation” z Gają Karolczak i Martyną Lorenc.

Justyna Calińska –  operator filmowy, dokumentalistka. Absolwentka Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi, laureatka Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Studiowała również w City College w Norwich w Wielkiej Brytanii (kierunek Media Moving Image). W latach 2001-2004 była stypendystką Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Premiera projektu odbyła się 22–23 czerwca 2013 roku w KOMUNA// WARSZAWA w ramach projektu RE// MIX, zrealizowanego w wyniku konkursu ogłoszonego wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca.

koncept: Aleksandra Borys
realizacja i wykonanie: Aleksandra Borys, Marysia Zimpel, Justyna Calińska
kostiumy: Małgosia Bochenek
produkcja: KOMUNA // WARSZAWA, Aleksandra Borys
partnerzy: Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Instytut Sztuk Performatywnych
sponsorzy: Grupa Open S.A. Diadora Polska, No gravity SPA, Nowhere Man Beata Calińska
podziękowania: Agata Barełkowska, Michał Bieliński, Jacek Chmaj, Joanna Klass, Joanna Leśnierowska, Weronika Pelczyńska
kuratorka: Magda Grudzińska
pomysłodawca cyklu: Tomasz Plata
RE// MIX 2013 / http://komuna.warszawa.pl/category/re-mix/

Trwający od 2010 roku cykl RE// MIX to produkcje odnoszące się do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu. Pierwowzory, niektóre już lekko zapomniane, niegdyś zmieniły świadomość osób zajmujących się dziś teatrem „dziwnym” – interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym się na pograniczu teatru wizualnego, performance art, sztuk plastycznych i działań społecznych. Tworzą one swoisty kulturowy kanon, określają gust i styl, są punktami odniesienia.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.