Umieranie i opieka paliatywna na ekranie a bioetyka i medycyna - fakty i mity

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

6 lutego 2019, środa, godz. 18.00

Prowadzące

Klaudia Czarnik, dr hab. Monika Michałowska (Zakład Bioetyki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu otwartych wykładów/seminariów Początek i koniec życia − aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje.

Przyglądając się filmowym obrazom śmierci i umierania, można odnieść wrażenie, że we współczesnym kinie istnieje pewien kanon dobrego umierania i dobrej śmierci. Filmowi bohaterzy umierają najczęściej w ramach kilku powtarzających się schematów narracyjnych, które nierzadko nie mają ścisłego umocowania w wiedzy medycznej. Opieka paliatywna i śmierć bywają przedstawiane jako część zmedykalizowanej rzeczywistości, w której podmiotowość człowieka zdaje się być niewidoczna.

W naszym wystąpieniu skoncentrujemy się na przykładach reprezentacji umierania i opieki paliatywnej w kulturze audiowizualnej. Pokażemy, z jaką częstością pojawiają się one we współczesnej kulturze audiowizualnej i czy odsetek filmów oraz seriali medycznych, w których są obecne, zmienia się. Wskażemy, którym filmowym motywom zazwyczaj towarzyszą. Następnie przeanalizujemy je na dwóch płaszczyznach – z punktu widzenia bioetyki i medycyny.

W naszych rozważaniach zwrócimy uwagę na powtarzające się na ekranie fakty i mity dotyczące opieki paliatywnej i umierania. Na koniec wskażemy kilka zjawisk, które przyczyniają się do stereotypizacji śmierci i opieki paliatywnej na ekranie.

(Badania naukowe w ramach projektu badawczego nr 2015/19/B/HS1/00996 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki)

Klaudia Czarnik – absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Stypendystka w projekcie NCN „Struktura pojęciowo-definicyjna analiz bioetycznych dotyczących medycyny reprodukcyjnej i terminalnej oraz diagnostyki śmierci i jej wpływ na jakość i kierunki argumentacji” pod kierownictwem dr Anny Alichniewicz. wraz z Moniką Michałowską i Karolem Gołębiewskim współorganizator cyklu wykładów otwartych „Wokół ciała”.

Monika Michałowska − adiunkt w Zakładzie Bioetyki Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Moje zawodowe zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień bioetyki, jak również wzajemnych wpływów bioetyki oraz współczesnego kina i sztuk audiowizualnych. Składają się na nie głównie kwestie ART analizowane z perspektywy feministycznej, etyczne aspekty dawstwa organów, udoskonalania gatunku ludzkiego i inżynierii genetycznej, oraz problematyka seksualności, umierania i starzenia.

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie Muzeum.

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.