UDOSTĘPNIENIE ARCHIWUM JASI REICHARDT

Zachęcamy do zapoznania się z archiwum utworzonym przez Jasię Reichardt -  organizatorkę wystaw i autorkę tekstów o sztuce. Zbiory gromadzone przez blisko 60 lat już dostępne dla badaczy w bibliotece Muzeum Sztuki w Łodzi 
 

DLACZEGO DRUKI ULOTNE?

Często do kosza trafia właśnie to, co stanowi najbardziej podstawowy materiał badawczy: wycinek z gazety, zaproszenie, ulotka, komunikat prasowy, reklama, katalog – to, co przynależy do określonego czasu i miejsca, i wydaje się pozbawione wartości.

Jasia Reichardt, rozpoczęła zbieranie druków ulotnych związanych ze sztuką w roku 1958 – wtedy też pojawiły się jej pierwsze publikacje o tej tematyce.  Wiele lat później jedno ze stworzonych przez nią archiwów trafiło do National Gallery of Australia, inne do The Getty Center, a jeszcze inne – do Berlina. Jest również i takie, które rozrasta się w błyskawicznym tempie, a znajduje w Muzeum Sztuki w Łodzi. Początki tego zbioru sięgają lat 60. ubiegłego wieku: Jasia Reichardt zaczęła wówczas przesyłać ówczesnemu dyrektorowi Muzeum, Ryszardowi Stanisławskiemu, duplikaty tzw. efemerów ze swojej kolekcji. Osobiste archiwum organizatorki wystaw i autorki tekstów o sztuce znajduje się w Londynie i obejmuje szereg zagadnień: od awangardy i związków pomiędzy sztuką a technologią po twórczość poszczególnych artystów. Dla Muzeum Sztuki w Łodzi Jasia Reichardt zbiera materiały pochodzące z całego świata, ale pisane głównie po angielsku. Część kolekcji wyodrębniona jest wedle kryterium tematycznego: znajdziemy tu archiwalia dotyczące malarstwa, rzeźby i rysunku. Inne dokumenty odnoszą się do poszczególnych muzeów czy centrów sztuki; jeszcze inne opowiadają o wystawach i zbiorach w danym kraju. Mieszczą się tu również materiały dotyczące rzemiosła artystycznego, kierunków w sztuce, szkół i uczelni artystycznych, wystaw po-konkursowych czy sztuki poszczególnych dekad. Są katalogi aukcyjne, a także katalogi twórczości poszczególnych artystów i poświęcone im książki.

Wciąż trwają starania o znalezienie dla tych materiałów jak najlepszego miejsca. Już teraz jednak zapraszamy badaczy do zapoznania się z niezwykle bogatą kolekcją druków ulotnych, zgromadzonych przez Jasię Reichardt. W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt: Dział Dokumentacji Naukowej, biblioteka tel. (0048) 42 639 12 52, e-mail: biblioteka@msl.org.pl

Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.