Ucieczka z kina - filmy w przestrzeni muzealno-galeryjnej. Seminarium Bartosza Zająca

ms2, ul. Ogrodowa 15
4 sierpnia, czwartek, godz. 18:00, sala audiowizualna, wstęp wolny

Podczas sierpniowego spotkania towarzyszącego wystawie Rozdzielona wspólnota – The Inoperative Community II” filmoznawca Bartosz Zając opowie o kontekście, w jakim prace filmowe pojawiały się dotąd w przestrzeni muzealno-galeryjnej. Będzie to okazja, aby się dowiedzieć, jak sposób pokazywania filmów wpływa na nasz sposób ich postrzegania. Prześledzimy też historię wzajemnych relacji między muzeum a kinem i przyjrzymy się związanym z tym zagadnieniom estetycznym i refleksji towarzyszącej filmom „uciekającym z kina”.

Druga część spotkania będzie miała charakter seminaryjny. Punktem wyjścia do dyskusji będzie artykuł Bartosza Zająca poświęcony historii awangardy kina politycznego pisanej z punktu widzenia zmieniających się kontekstów odbiorczych – kina arthousowego, sali wykładowej, fabryki, telewizji, muzeum czy prywatnej, domowej przestrzeni. 

„Esej audiowizualny - w stronę historii" dostępny jest TUTAJ

WIĘCEJ O WYSTAWIE


Bartosz Zając – filmoznawca, edukator filmowy. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się historia i teoria kina niefikcjonalnego. Stały współpracownik filmoznawczego periodyku „Panoptikum”. Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Ekranach”, „Kinie” i licznych tomach zbiorowych. Kurator retrospektyw filmowych m.in. Chantal Akerman i Haruna Farockiego w ms2 w Łodzi.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.