Typografia funkcjonalna - manifesty i współczesność. Prowadzenie: Artur i Magdalena Frankowscy oraz Daniel Muzyczuk

ms2ul. Ogrodowa 19
12 października 2014, niedziela, g. 11: 30

Spotkanie jest próbą współczesnego odczytania awangardowych tekstów dotyczących zagadnienia typografii i projektowania funkcjonalnego autorstwa osobowości takich jak: Jan Tschichold, El Lissitzky, Władysław Strzemiński i Kurt Schwitters. Ideą spotkania jest wspólne zastanowienie się nad znaczeniem zagadnienia formy i funkcji typografii w latach międzywojnia i porównaniu z współczesnymi kierunkami w projektowaniu graficznym.

Zapraszamy projektantów grafiki użytkowej, typografów i osoby zainteresowane teorią projektowania graficznego do aktywnego udziału w seminarium.

Zapisy: zapisy.seminarium@gmail.com, do 31 września 2014 roku.

Prowadzenie spotkania: Artur Frankowski, Magdalena Frankowska (Fontarte) i Daniel Muzyczuk (Muzeum Sztuki w Łodzi). Spotkanie towarzyszy wystawie Zmiana pola widzenia.

Artur Frankowski jest profesorem typografii i projektowania graficznego na Wydziale Wzornictwa Warszawskiej ASP, a także adiunktem i wykładowcą typografii i przetwarzania informacji graficznej na Politechnice Warszawskiej. W 2013 roku obronił pracę habilitacyjną poświęconą związkom liternictwa i typografii w przestrzeni miejskiej z warsztatem współczesnego projektanta. Należy do międzynarodowego stowarzyszenia typograficznego ATypI (delegat krajowy), Type Directors Club (TDC) oraz Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU).

Magdalena Frankowska jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów public relations w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Kuratoruje wydarzenia poświęcone grafice użytkowej i projektowaniu, w tym konferencje na temat projektowania książek i typografii, na których gościli: Irma Boom, Jost Hochuli, studio Norm i Ludovic Balland. Należy do międzynarodowego stowarzyszenia typograficznego ATypI, Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) i jest członkiem Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu.

Fontarte to studio projektowe i niezależne mikro­wydawnictwo założone w 2004 roku w Warszawie przez Magdalenę Frankowską i Artura Frankowskiego. Specjalizuje się w projektach wydawniczych, typografii, projektowaniu systemów identyfikacji wizualnej i oprawie graficznej wystaw. Koncentruje się na aktywności z pogranicza sztuki i projektowania.  Magdalena i Artur są także autorami publikacji „Henryk Berlewi“ (2009) poświęconej prekursorowi nowoczesnej typografii i projektowania graficznego oraz kuratorami wystaw: "Eye on Poland" w Szanghaju, Nangingu, Pekinie (2010), "Enfant Terrible" w Brukseli (2013) i "CARTEL PL" w La Paz (2013) i Santa Cruz (2014).

Koordynator: Przemysław Purtak

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.