Transformacje miejskich śladów przeszłości. Dyskusja z cyklu "Spotkania miastotwórcze"

ms2, ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
23 czerwca 2016, czwartek, godz. 18:00, wstęp wolny

Ślady przeszłości w przestrzeni miasta uwidaczniają się w nazwach ulic, sztuce w przestrzeni publicznej, języku, anegdotach, stereotypach. Proces zachowywania śladów, wyróżniania czy odtwarzania pamięci podlega w mieście ciągłym zmianom i jest polem licznych konfliktów.

Jak wygląda proces kształtowania się hierarchii pamięci miasta i jakim podlega regułom? Czy każde pokolenie szuka nowych śladów i formułuje na nowo pamięć miasta? Czy ma ona rzeczywiście znaczenie dla wspólnoty, w jakich momentach jest potrzebna, a w jakich staje się ciężarem?

Uczestnicy spotkania zastanowią się nad tymi pytaniami w kontekście Łodzi. Obecnie dyskutowane są nowe nazwy w łódzkiej przestrzeni publicznej: Plac Włókniarek, propozycja nazwania nowych pasaży na cześć znanych łodzianek czy ulica i plac im. Kobro w Nowym Centrum.

Wraz z nową architekturą pojawia się także pytanie, czy punktem odniesienia dla niej ma być w Łodzi tradycja XIX wieku czy estetyka i założenia modernizmu. W jakich formach w łódzkich realiach najlepiej wzmacniać tożsamość: w działaniach performatywnych, designie, klasycznych pomnikach, muralach czy architekturze?


Włodzimierz Adamiak – architekt wnętrz, artysta, wykładowca na kierunku architektura na Politechnice Łódzkiej, prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. W latach 80. uczestnik łódzkiej Kultury Zrzuty oraz współtwórca grupy Urząd®Miasta. W latach 2009-2011 był Menedżerem Ulicy Piotrkowskiej. Badacz łódzkiej kultury materialnej XIX wieku, autor książki „Dziedzictwo. Detale przestrzeni publicznych Łodzi na tle innych miast”.

Maria Nowakowska – koordynatorka projektów łódzkiej w fundacji Centrum Opus, animatorka społeczna i kulturalna oraz trenerka. W sposób szczególny upodobała sobie Stare Polesie, na rzecz którego działa w ramach Współ-dzielni Staropoleskiej. Inicjatorka działań na rzecz powstania Placu Włókniarek Łódzkich oraz uczestniczka akcji „Pasaże dla kobiet”. Zajmuje się także fotografią.

Inga B. Kuźma - badaczka, pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Łódzkim. Część jej badań poświęconych jest Łodzi (m.in. mniejszości niemieckiej i żydowskiej, łódzkiej herstory i łódzkiej bezdomności) oraz problematyce kultury współczesnej. Działa w grupach zajmujących się pomocą osobom bez domu oraz z problemami lokatorskimi (Łódzkie Partnerstwo Pomocy w sytuacji Wykluczenia i Bezdomności oraz Łódzka Akcja Lokatorska); członkini Kolektywu Kobiety znad Łódki od Łódzkiego Szlaku Kobiet; zaangażowana w akcję "Pasaże dla łodzianek".

Dyskusję poprowadzi: Błażej Filanowski

Spotkania miastotwórcze to cykl dyskusji i wykładów o ideach rozwoju i przyszłości miast ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Łodzi. Spotkania w Muzeum Sztuki mają na celu krytyczną analizę problemów i perspektyw współczesnego miasta. Szczególna uwaga poświęcana jest koncepcjom i doświadczeniom wypracowanym w Łodzi. Inspiracją do tworzenia cyklu jest dziedzictwo miasta nowoczesności i dynamicznego rozwoju, w którym realizowano bezprecedensowe idee, o czym świadczy historia samego Muzeum Sztuki.

Partner: 

Interdyscyplinarne Centrum Studiów Miejskich UŁ

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.