Totart, czyli odzyskiwanie rozumu

ms2ul. Ogrodowa 19
10 kwietnia 2015, piątek, g. 18.00

Projekcja w ramach cyklu: Kino ms

Reż. Bartosz Paduch, Polska 2014

W szerszym ujęciu „TOTART” to historia pewnej generacji, której młodość przypadła na schyłek PRL-u, a czas wchodzenia w dorosłość naznaczony został przez burzliwy okres transformacji ustrojowych i mentalnych wczesnych lat 90. Film, wykorzystując bogate archiwalne materiały wideo, fotograficzne i muzyczne, wzbogacone o współczesne opowieści totartowców, zdaje relację z jednej z najważniejszych polskich rewolt kulturalnych, na której czele stanął mityczny Zbigniew Sajnóg.

Co z totartowych ideałów udało się uratować w skomercjalizowanej rzeczywistości po roku 1989? To wówczas bojownicy podziemnych ujawnień niespodziewanie wkroczyli w telewizyjny świat wolnorynkowej przepychanki. Liczba widzów rozrosła się z początkowych trzech do trzech milionów. Czy taki był plan Zbigniewa?

Choroba, opętanie, śmierć – co się właściwie stało z duchowym przywódcą i ideologiem TOTARTu – Zbigniewem Sajnógiem, który u progu nowej ery nagle odciął się od swojego dawnego środowiska, by ukojenia szukać w… sekcie Niebo? Od pierwszej sceny duchowo obecny w filmie Zbigniew staje się celem poszukiwań zarówno reżysera - Bartosza Paducha, jak i swoich dawnych przyjaciół. Co mógłby im powiedzieć, widząc ich dzisiejsze dokonania artystyczne? Czy to jest wolność, o którą wspólnie walczyli, czy może już tylko... rozwolnienie?

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.