OPROWADZENIE PO WYSTAWIE Z TOMASZEM MAJEWSKIM: Zmiennokształtność: Eisenstein jako metoda

INFO

Czas

29 lipca 2018, niedziela, godz. 16.00

Inicjator projektu

Tomasz Majewski

Jak twórca może być metodą? – obrazowo pokazuje to sama, otwarta w czerwcu, ekspozycja. Tym, którzy pragną komentarza i dopowiedzeń, z pomocą pospieszy Tomasz Majewski.

Majewski na niedzielne popołudnie 29 lipca przygotował oprowadzenie po wystawie „Zmiennokształtność: Eisenstein jako metoda”, której powstanie zainicjował. Kanwą narracji ekspozycyjnej jest życie Siergieja Eisensteina oraz jego filmy, teksty i rysunki. Zwłaszcza rysunki, które były dla reżysera i teoretyka metodą tworzenia i myślenia: wizualnym dziennikiem pozwalającym na bieżąco notować zmiennokształtność siebie i świata. Eksperymentalny charakter szkiców nie tylko wiąże się z odkrywaniem nowych tematów i sposobów ekspresji, ale stanowi też klucz do zrozumienia twórczości autora jako działania skoncentrowanego na procesie.

Tytułowa zmiennokształtność – będąca tematem Eisensteina i jego metodą pracy twórczej – to siła znosząca granice pomiędzy myśleniem i działaniem, tworzeniem i destrukcją, życiem i śmiercią. Obszarem tych metamorfoz i eksperymentów z formą, może być sztuka. Ćwiczy w rozciąganiu granic, przekraczaniu ich i wykreślaniu nowych. Oswaja ze zmianą.

Eisensteina fascynowało manipulowanie doświadczeniem czasu i przestrzeni za pomocą różnych gatunków artystycznych. Dlatego też wystawa, po której oprowadzać będzie Majewski, oparta jest na – ilustrujących tą fascynację gatunkową różnorodnością – cytatach i fragmentach, które spaja hasło „filmowości”. Zawiera odniesienia do twórczości inspirujących Eisensteina artystów pracujących nie tylko z filmem, ale także z rysunkiem czy animacją. Zestawione w przestrzeni wystawy z dorobkiem Eistensteina prace polskich i światowych twórców rozwijają intuicje reżysera i teoretyka, unaoczniając aktualność zmiennokształtności w sztuce współczesnej. Udanie się w tą wystawową podróż z Tomaszem Majewskim niewątpliwie pozwoli uchwycić, otworzyć i uruchomić szersze konteksty kulturowe, podążyć zarazem tropem „filmowości” i „zmiennokształtności”.

Tomasz Majewski – kulturoznawca i filmoznawca, związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykłada historię filmu animowanego w Szkole Filmowej w Łodzi oraz historię kultury na Uniwersytecie Łódzkim. Autor książki „Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna” (2011). Redaktor tomów „Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna” (2009), „Pamięć Shoah” (2009) i „Memory of the Shoah. Cultural Representations and Commemorative Pratices” (2010). Publikował w „Kwartalniku filmowym", „Kulturze współczesnej", „Dialogu", „Tekstach Drugich".

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.