Themersonowie - poglądy i pomysły

ms2, ul. Ogrodowa 19
9 maja 2013, czwartek, g. 18.30

Obraz Franciszki i Stefana Themersonów, jako obdarzonej poczuciem humoru pary eksperymentatorów, nie powinien przesłaniać faktu, że powojenna twórczość obydwojga naznaczona była poczuciem straty i krytycyzmem. Zarówno w ich twórczości, jak i w wypowiedziach widać rozdarcie. U Stefana Themersona widoczny jest postulat panowania nad rzeczywistością i językiem, wyrażany w poezji semantycznej czy poprzez pozytywistyczne, moralizujące eseje. Kontrastują z nim jednak katastroficzne w wymowie powieści. Podobne pękniecie widać w twórczości Franciszki: lekkość projektów scenograficznych i ilustracji w książkach dla dzieci różni się od niepokojących, otoczonych aurą tajemniczości białych obrazów.

Prowadzenie: dr Justyna Jaworska (1975) – pracuje w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej w Instytucie Kultury Polskiej UW, redaguje dział dramaturgii polskiej w miesięczniku "Dialog". 

Wykład połączony z premierą katalogu Themersonowie i awangarda.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.