Teresa Żarnowerówna: próba nowego języka wizualnego

ms2ul. Ogrodowa 19
13 listopada 2014, g. 18.00

Teresa Żarnowerówna już w 1923 roku pisała, że nowoczesna cywilizacja i technika zmieniła człowieka i jego pole widzenia. Podobnie jak i inni artyści polscy, którzy skupili się w ugrupowaniu „Blok”, uległa fascynacji maszyną i upowszechnianiem się nowoczesnych wynalazków – elektryczności, filmu, a także osiągnięć na polu architektury i budownictwa. Rozwój technologiczny upewniał ją w konieczności wspierania postępu i zbliżenia sztuki do życia, poprzez nadanie jej charakteru utylitarnego.

Owe nowe czasy wymagały nie tylko nowej metody pracy, której źródłem była inżynieryjna konstrukcja, ale także nowego języka wizualnego, który pozwoliłby artyście działać skuteczniej. Teresa Żarnower należała - obok takich artystów, jak Mieczysław Szczuka, Henryk, Berlewi i Władysław Strzemiński - do pionierów drukarstwa nowoczesnego w Polsce. Kompozycje artystki będą punktem wyjścia do rozważań o budowie i efektach owego nowego języka wizualnego.

Paulina Kurc-Maj - historyk sztuki i kustosz w Muzeum Sztuki w Łodzi w Dziale Sztuki Nowoczesnej. Jej zainteresowania koncentrują się wokół sztuki XX wieku przede wszystkim 20-lecia międzywojennego – między innymi współtworzyła wystawy: Powidoki życia. Władysław Strzemiński i prawa dla sztuki (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2010/11) oraz Un Mundo Construido: Polonia 1918-1939 (Circulo de Bellas Artes, Madrid, 2011). Była redaktorką katalogu i kuratorką wystawy Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2014).

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.