Telewizyjna mistyfikacja, czyli jak Kuriochin udowadniał, że Lenin zamienił się w grzyb. Wykład Sergieja Czubrajewa

ms², sala audiowizualna
29 listopada 2016, wtorek, godz. 18:00, wstęp wolny

Wykład, który towarzyszy wystawie „Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994” tłumaczony będzie na język polski.

Podczas spotkania Sergiej Czubrajew opowie o życiu i twórczości rosyjskiego awangardowego artysty i wirtuoza fortepianu – Sergieja Kuriochina. W 1991 roku zaproponował leningradzkiej telewizji zmyśloną przez siebie historię o Leninie. Podczas przeprowadzanego wywiadu, podając się za historyka, udowadniał, że Lenin nadużywając grzybów halucynogennych sam stał się grzybem. Emisja programu zbiegła się w czasie z ważnymi wydarzeniami w ZSRR i na świecie, wobec czego przez wielu komentatorów do dziś uznawana jest za początek niezależności telewizji w krajach byłego Związku Radzieckiego. Czubrajew opowie m.in. o kulisach powstania programu „Lenin-grzyb” oraz o tym, jakie miał on konsekwencje społeczne i polityczne w Rosji i za granicą.


Sergiej Czubrajew – historyk sztuki urodzony w Leningradzie w 1972 roku. Ukończył Akademię Kultury i Sztuki. Członek grupy malarzy „Prywatni kuratorzy”. Kierował realizacją projektów architektonicznych, pracował jako fotograf i producent w magazynach takich, jak: „Vogue", „AD", „Playboy", „Marie Claire", „Cosmopolitan". Uczestnik i moderator wielu wykładów i seminariów poświęconych Sergiejowi Kuriochinowi i Pop-Mechanice. Zgromadził też pokaźną kolekcję prac i materiałów artysty. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.