Sztuki wizualne i profesjonalizm medyczny

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

5 czerwca 2019, środa, godz. 18.00

Prowadzący

dr Janusz Janczukowicz (Centrum Edukacji Medycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi), dr Leszek Karczewski (Uniwersytet Łódzki)

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu otwartych wykładów/seminariów Początek i koniec życia − aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje.

Sztuka i profesjonalizm posiadają co najmniej jedną wspólną cechę − bardzo trudne je zdefiniować. W obu przypadkach sprawdza się ta sama zasada: kiedy patrzymy na jakąś pracę, czujemy czy jest to dzieło sztuki; kiedy obserwujemy pracę lekarza, wiemy czy jest profesjonalistą. Co więcej, tak jak opinie na temat sztuki, szczególnie współczesnej, są skrajnie różne, tak samo różne mogą być oczekiwania wobec profesjonalnego lekarza. Zależy to od bardzo wielu wzajemnie powiązanych czynników, takich jak wiek, pochodzenie, przynależność do określonej kultury, wykształcenie czy też religia.

Dr Janusz Janczukowicz jest lekarzem medycyny i magistrem edukacji medycznej specjalizującym się w zagadnieniach profesjonalizmu medycznego, kompetencji społecznych i komunikacji międzykulturowej. Pełni funkcję kierownika Centrum Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jest członkiem Komitetu Wykonawczego AMEE- najważniejszej międzynarodowej organizacji zajmującej się nauczaniem medycyny, współpracuje z wieloma europejskimi organizacjami związanymi ze szkolnictwem wyższym, jest też członkiem zarządu EIWH-Europejskiego Instytutu Zdrowia Kobiet. Jest współautorem i redaktorem pierwszego w Polsce cyklu publikacji na temat profesjonalizmu medycznego.

Przez wiele lat medycyna dążyła do perfekcji technicznej, po drodze gubiąc wartości humanistyczne, co doprowadziło do poważnego kryzysu zaufania wobec profesji lekarskiej. W ciągu ostatnich lat staramy się odbudować utracone zaufanie, między innymi poprzez przywracanie do nauczania medycyny elementów humanistycznych takich jak sztuki wizualne, muzyka, film i literatura stosowane w celu rozwijania samorefleksji, empatii i wrażliwości przyszłych lekarzy. W czasie tego interaktywnego spotkania, jego uczestnicy w salach muzeum poznają metody pracy ze studentami medycyny, odnajdując w wybranych pracach wątki związane ze zdrowiem i chorobą, cierpieniem i radością oraz refleksją nad lepszym rozumieniem innego człowieka. W czasie spotkania zaprezentowane zostaną również prace, które będą wykorzystane w powstającej właśnie książce na temat profesjonalizmu lekarskiego, wykorzystującej sztukę jak narzędzie rozwijania refleksji.

Dr Leszek Karczewski jest adiunktem w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego i kierownikiem Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest autorem prac poświęconych teorii podmiotowości, teorii interpretacji i edukacji muzealnej, inspirowanych filozofią amerykańskiego pragmatyzmu. Jest również pomysłodawcą i realizatorem „Kulturanka”, programu o sztuce współczesnej skierowanego do najmłodszych (dla TVP Kultura), nagrodzonego w XXXIII konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2012 w kategorii Przedsięwzięcia Edukacyjne. Jest kuratorem wielu akcji społeczno-artystycznych i członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wyróżniony m.in. honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie Muzeum.

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.