"Sztuka w zmieniającym się świecie". Rozmowa z Lutzem Beckerem i pokaz wybranych filmów artysty

"Sztuka w zmieniającym się świecie". Rozmowa z Lutzem Beckerem poprzedzona projekcją filmu "Art in Revolution'"(1972) i "Kino Beleške" / "Film Notes" (1975).
ms2, ul. Ogrodowa 19
23 marca 2013, sobota, g. 18.00

Prezentacja filmów Beckera oraz dyskusja z udziałem reżysera ma szansę przedstawić publiczności ważny fragment historii XX wieku z perspektywy osoby będącej zarówno uczestnikiem wydarzeń, jak i ich krytycznym obserwatorem. Projekcja „Art in Revolution” (1972) i „Kino Beleške” (1975) otworzy dyskusję na temat recepcji spuścizny radzieckiej awangardy w Wielkiej Brytanii i jej miejsca w Jugosławii. Przykład tych dwóch krajów przywołany w Łodzi, może posłużyć jako punkt wyjścia do innego spojrzenia na historię kolekcji samego Muzeum oraz kwestię kanonu sztuki XX wieku obowiązującego w czasie socjalizmu i obecnie. Studium możliwości oraz politycznych ograniczeń, które istniały w obu krajach w czasach Zimnej Wojny, pozwoli także zainicjować dyskusję na temat funkcji jednostki w stymulowaniu wymiany pomiędzy Wielką Brytanią a Jugosławią oraz Polską.

Lutz Becker – uznany reżyser i kurator, ur. w 1941 roku w Berlinie. W 1966 roku Becker rozpoczął studia na Slade School of Fine Art w Londynie. Jego promotorem był Thorold Dickinson. Po studiach zamieszkał w Londynie na stałe. W 1971 roku zrealizował z Camillą-Gray-Prokofiev wystawę radzieckiej awangardy Art in Revolution w londyńskiej Hayward Gallery. Jako kurator zrealizował także: „Art and Power: Europe Under the Dictators 1930-45” (Hayward Gallery, London, 1995); „Century City: Art and Culture in the Modern Metropolis”  (Tate Modern, London, 2001), „Construction: Tatlin and After” (State Museum for Contemporary Art, Thessaloniki, 2002) oraz „Cut and Paste: Photomontage 1920-1945” (Estorick Foundation, London, 2008/2009). Jako reżyser Becker specjalizuje się w filmach dokumentalnych. Jest autorem takich filmów jak: „Art in Revolution” (1971), „Double Headed Eagle” (1972), „Lion of Judah” (1981), „Vita Futurista” (1987/2009), „Nuremberg in History” (2006).

Prowadzenie – Sylwia Serafinowicz.

Sylwia Serafinowicz jest krytykiem sztuki, kuratorem i doktorantką Courtauld Institute of Art w Londynie. Pracuje jako korespondent i recenzent magazynu Artforum. Jest także członkiem platformy badawczej Ph: The Postgraduate Photography Research Network.

Wstep wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.