Sztuka w epoce postdyscyplinarnej. Guy Ben-Ary, SymbioticA i współczesne formy synkretyzmu artystycznego. Wykład Ryszarda Kluszczyńskiego

ms2, ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
2 czerwca 2016, czwartek, godz. 18:00, wstęp wolny

Wykład profesora Ryszarda Kluszczyńskiego będzie się koncentrował na związkach sztuki z nauką, procesach hybrydyzacji sztuki, przeobrażeniach podstawowych kategorii estetycznych, takich jak artysta i twórczość, oraz wyzwaniach, przed którymi w związku z tym stają instytucje artystyczne.

Spotkanie w ms2 będzie też poświęcone twórczości Guya Ben-Ary’ego, izraelskiego artysty, który uprawia bioart, sztukę robotyczną, sztukę instalacji i sztukę konceptualną, netart, kino i sztukę dźwięku, a także rysunek i rzeźbę. W transdyscyplinarnych dziełach Ben-Ary’ego można bowiem odnaleźć ślady licznych tendencji sztuki współczesnej. Jego multimedialne, hybrydyczne prace – pisze prof. Kluszczyński – w których dochodzi do interakcji między technologiami, materiałami, metodami pracy i regułami estetycznymi, „proponują publiczności równie złożony typ doświadczenia estetycznego”.


Ryszard Kluszczyński – profesor dr hab. nauk humanistycznych, pracuje w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wykłada także w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Zajmuje się sztuką nowych mediów, filmem eksperymentalnym i sztuką wideo, problematyką cyberkultury oraz społeczeństwa informacyjnego i sieciowego, a także teorią sztuki i awangardą artystyczną.

Wiceprzewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk, wiceprzewodniczący sekcji polskiej i członek sekcji międzynarodowej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego i Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Przewodniczący Rady Programowej Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku. Członek Rady Muzeum przy Muzeum Sztuki w Łodzi powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.