Sztuka to...

„Sztuka to” jest hasłem kampanii promującej Muzeum Sztuki w Łodzi przy wsparciu środków z funduszy europejskich. Celem akcji jest dyskutowanie o tym, czym jest sztuka dla współczesnego odbiorcy. Dlatego angażujemy osoby, które mają do sztuki krytyczny dystans, pozwalający spojrzeć na nią bez utartych schematów. 

Do tworzenia kampanii zostali zaproszeni członkowie ms club (uczestnicy pierwszego w Polsce programu zapewniającego szczególne warunki osobom zainteresowanym sztuką). Wspólnie stworzono cykl bilboardów, citylightów i plakatów, na których przedstawieni zostali klubowicze pozujący na tle dzieł w trzech lokalizacjach Muzeum Sztuki – ms1 (Więckowskiego 36), ms2 (Ogrodowa 19) i w Muzeum Pałac Herbsta (Przędzalniana 72).

"Sztuka to” - to również cykl spacerów po wystawie „Atlas nowoczesności”, w którym przewodnikami nie są kuratorzy ani pracownicy Muzeum, ale widzowie. Zastanawiając się nad tym, czym dziś jest dla nas sztuka i jak odnajdujemy się w jej różnorodności, chcemy sięgnąć po opinie gości wystawy, których łączą dwie rzeczy – interesują się sztuką i nie pracują w naszym Muzeum.

Sztuka to propaganda. Paulina Szklarek ma Wam coś do powiedzenia

ms2, ul. Ogrodowa 19
26 lipca 2014 (sobota), g. 18:00 

Związki sztuki i propagandy to temat, który zainteresował Paulinę Szklarek - tegoroczną maturzystkę, autorkę bloga o sztuce, ambasadorkę Muzeum w ramach kampanii „Sztuka to”. Zgromadzone w na ekspozycji propagandowe prace z pierwszej połowy XX wieku, staną się punktem wyjścia do refleksji nad współczesnością. W jaki sposób wypracowane wówczas metody perswazji i sposoby budowania komunikatu wizualnego funkcjonują do dziś służąc m.in. korporacjom, rządom ale też… wspólnotom wyznaniowym, organizacjom pozarządowym czy instytucjom kultury. 

Paulina Szklarek - tegoroczna maturzystka, zamierza studiować ekonomię i wejść w świat biznesu. W wolnych chwilach pisze bloga o sztukach wizualnych (wysublimowane.wordpress.com), biega po mieście bez celu i trasy, piecze ciasta i słucha techno. Swoją przygodę ze sztuką zaczęła od pięknej okładki płyty jednego ze swoich ulubionych zespołów, Joy Division. Do muzeum ucieka by się uspokoić, ponieważ jest okropnym nerwusem. Pije za dużo kawy i wypłukuje magnez, marzy o zobaczeniu wszystkich dziwnych rzeczy, o których uczyła się do rozszerzonej matury z geografii. Uwielbia stare kino i stare kamienice, a także dużo jeść, spać i oglądać mecze piłki nożnej. 

Wstęp wolny.

Sztuka to tradycja. Aleksandra Preczyńska ma Wam coś do powiedzenia

Drugim przewodnikiem w cyklu i jednocześnie ambasadorem Muzeum Sztuki w ramach kampanii „Sztuka to” była Aleksandra Preczyńska. Pojęcie, na które zwróciła szczególną uwagę to tradycja. W ramach ekspozycji ilustrującej dane zagadnienie znalazły się prace Zofii Rydet z cyklu Zapis socjologiczny.  Stanowi gorealizowany od 1978 do początku lat 90. zbiór fotografii rejestrujący zanikającą kulturę materialną i portrety mieszkańców tradycyjnej polskiej wsi. Jak zauważa Aleksandra Preczyńska: „W ujęciu Zofii Rydet zwykły człowiek staje się postacią centralną, kreującą własny świat. Człowiek jest wartością bez względu na status społeczny, to on podtrzymuje tradycję” .

Aleksandra Preczyńska studiowała na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym na Uniwersytecie Łódzkim, ukończyła Studium Podyplomowe z zakresu „Agro Unia. Fundusze strukturalne” (UŁ), obecnie uczęszcza na Studium Podyplomowe „Malarstwo i Rysunek” na ASP w Łodzi. Zawodowo od 16 lat związana z branżą metalową, a duchowo ze sztuką. Od 2012 wolontariusz w Muzeum Sztuki w Łodzi, członkini ms club. Matka dwójki dzieci. Jej zainteresowania to malarstwo sztalugowe, rysunek, rękodzieło artystyczne: szydełko, druty, szycie, historia sztuki i pochłanianie książek w wolnych chwilach. Swoje prace trzyma w szufladzie, lub rozdaje rodzinie i znajomym.

Sztuka to kapitał. Janusz Janczukowicz ma Wam coś do powiedzenia 

O sztuce i kapitale opowiedział Janusz Janczukowicz - absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, University of Dundee w Szkocjii oraz członkiem Akademii Szkolnictwa Wyższego Wielkiej Brytanii. Bierze udział w unowocześnianiu kształcenia medycznego ze szczególnym uwzględnieniem humanistycznych aspektów pracy przyszłych lekarzy. 

Łódzkie Muzeum Sztuki to miejsce, które odwiedza od dzieciństwa (mając 9 lat został jednym z laureatów konkursu graficznego zorganizowanego przez muzeum). Obecnie aktywnie działa w ms club.Interesuje się sztuką konceptualną i konfesyjną. Na świat i sztukę patrzy z konstruktywistycznego punktu widzenia, uznając istnienie wielu indywidualnych rzeczywistości, które poznajemy poprzez uczestnictwo, a nie krytykując je z zewnątrz. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.