SZTUKA PRZEKRACZANIA GRANIC. NIEDZIELA Z MUZEUM

Ośrodek "Orchidea", ul. Ustronie 29, 95-073 Grotniki

2 pażdziernika 2016, niedziela, godz.15.00, wstęp wolny

 

Dwoje ludzi. Jedno z nich choć żyje w Polsce, nie wie jak Polska wygląda. Żyje tutaj a jednocześnie wciąż za granicą. Marzy o czajniku elektrycznym, plecaku, czy dresie na w-f.

Drugie z nich odwiedza po raz pierwszy Amerykę i zamyka się na kilka dni z dzikim kojotem w pokoju, w ten sposób poznaje Stany Zjednoczone. Boksuje się w obronie demokracji. Przewozi przez Żelazną Kurtynę kilkaset dzieł sztuki w drewnianej skrzyni na dachu furgonetki.

Te dwie osoby łączy przekraczanie granic. Pierwsza z nich to imigrant z ośrodka w Grotnikach, który musiał uciekać z ojczyzny wraz z całą rodziną. Druga to artysta i aktywista, teoretyk sztuki, działacz i reformator społeczny i polityczny – Joseph Beuys.

W sierpniu 1981 roku Joseph Beuys wraz z rodziną przyjechał z RFN do Łodzi, aby w ramach akcji Polentransport 1981 podarować kilkaset prac Muzeum Sztuki w Łodzi. Artysta wybrał je nie bez przyczyny, powstało ono bowiem dzięki bezinteresownym darom twórców z różnych stron świata. Beuys w swojej sztuce i życiu dążył do zbudowania świata opartego na współdziałaniu i współodpowiedzialności, do przezwyciężania podziałów oraz napięć między ludźmi. Jego akcja była zaś przykładem, jak przekraczać granice, te fizyczne i te niewidzialne, i dowodziła, jak ważna jest solidarność, zwłaszcza w momentach, kiedy powstają dzielące ludzi mury.

W tym roku obchodzimy 35. rocznicę tego artystycznego gestu. Z tej okazji jako zespół muzeum postanowiliśmy kontynuować gest Beuysa przekraczając własne granice, ale również zwracając uwagę na tych, którzy, choć fizycznie znajdują się w naszym kraju wciąż doświadczają rozmaitych barier i ograniczeń. Okazało się, ż wcale nie musimy szukać daleko. Rozpoczęliśmy współpracę i cykl warsztatów dla mieszkańców Ośrodka dla Cudzoziemców w Grotnikach.

Dział Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi  zaprojektował i wciąż prowadzi cykl warsztatów, zarówno z mieszkańcami ośrodka, jak i we współpracy z zespołem szkolno-gimnazjalnym w Grotnikach, gdzie uczęszczają dzieci cudzoziemców mieszkających w ośrodku. Zarówno dzieci jak i dorośli zaangażowali się w tworzenie wystaw swoich prac na terenie ośrodka oraz w warsztaty prowadzone zarówno w szkole jak i w muzeum.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie zaprosić Państwa na uwieńczenie całej akcji w postaci Niedzieli z Muzeum, która odbędzie się  2 października. Tym razem to my pojedziemy do Ośrodka Orchidea w Grotnikach, gdzie włączymy się w Dzień Otwarty ośrodka organizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Ethnos  oraz sam Ośrodek, we współpracy ze Stowarzyszeniem Proekologicznym Grotniki-Jedlicze-Ustronie „Pinia”, sołtysem gminy oraz Kołem Gospodyń Wiejskich. Do akcji włączyło się również Muzeum Kinematografii, dzięki któremu odbędzie się ostatni Letni Kinematograf Rozrywkowy na terenie ośrodka.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Grotnik, Łodzi i okolicznych miejscowości do przekroczenia granic ośrodka w przyjaznej atmosferze wspólnego świętowania. Ze swojej strony proponujemy uczestnictwo we wspólnych warsztatach „Pokaż nam coś pięknego” oraz w oprowadzaniu po tajemniczej, podróżującej ekspozycji „Spotkanie z Abstrakcją”.

Bardzo serdecznie zapraszamy Was wszystkich do przyłączenia się i odwiedzenia wraz z nami Grotnik w październikowe niedzielne popołudnie. W ramach Dnia Otwartego Ośrodka Orchidea będzie wiele aktywności, w które można się włączyć, a ogromną pomocą w przeprowadzeniu warsztatów będą osoby mówiące po rosyjsku, ponieważ większość mieszkających w Grotnikach cudzoziemców to Czeczeni.

 

Pomóżcie nam przekroczyć bariery językowe i wybierzcie się z Nami „za granicę muzeum”.

 

PROGRAM:

15:00-18:00  Spotkanie z abstrakcją

15:00-16:15 Warsztat dla dzieci Pokaż mi coś pięknego

15:00 Koncert Danieli

15:00 Kuchnia bez granic

16:30-17:30 Występy małych aktorów z koła teatralnego pod kierunkiem Grażyny Suchockiej z Fundacji Etnos

17:00 wspólne przyrządzanie potraw pod okiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich

17:30-18:00 Projekcja bajek ( Bolek i Lolek, Reksio, Miś Kudłatek)

 

ИСКУССТВО ПЕРЕСЕЧЕНИЯ ГРАНИЦ.

Воскресенье с Музеем . 2 октября 2016

 

 15:00-18:00 Встреча с абстракцией

15:00-16:15 Семинар для детей "Покажи мне что-то красивое "

15:00 Концерт Даниэли

15:00 Кухня без границ

 16:30 - -17:30 Выступление маленьких актёров театрального кружка под руководством Гражины Сухотской из фонда " Этнос "

 17:00 Совместная готовка блюд под присмотром женщин из Сообщества Сельских Домохозяек

17:30-18:00 Показ мультфильмов (Болек и Лёлек, Рекс, Мишка Кудлатик)

 

 

 Организаторы : Центр для иностранных граждан Гротноки, Музей Искусства в Лодзи

 Партнёры : Фонд "Пиния", Фонд "Этнос", Музей Кинематографии, Сообщество Сельских Домохозяек в Устроне

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.