Sztuka prefiguratywna w poszukiwaniu eko-utopii. Wykład Ewy Domańskiej

ms2, sala audiowizualna, ul. Ogrodowa 19 
8 marca, środa, godz. 18:00, wstęp wolny

Autorka zaproponuje analizę terminu „sztuka prefiguratywna” na określenie takiej działalności artystycznej, która nie tylko jest w stanie wyobrazić sobie przyszłość „zawczasu” i tym samym bierze udział w kształtowaniu możliwych scenariuszy przyszłości, ale także staje się rodzajem laboratorium, eksperymentując z tworzeniem alternatyw dla zastanego porządku, który z różnych względów uważany jest za wadliwy. Pokazuje w ten sposób, że zmiana jest możliwa.

Rozważania te osadzone zostaną w kontekście coraz bardziej popularnych w ostatnim czasie idei odrodzenia myślenia skierowanego ku przyszłości (revival of futurity), by użyć określenia Fredrica Jamesona i a także wciąż powracającej potrzeby utopii. Jako przykłady „sztuki prefiguratywnej” budującej wizję eko-utopii przeanalizowane zostaną  projekty: The Infinity Burial Project Jae Rhim Lee (2010) oraz Trafostacja Joanny Rajkowskiej (2016). Odnoszą się one do prefigurowanych w sztuce światów,  tworzonych przez wielogatunkowe ekumeny, w których dehumanizacja - rozumianajako proces pozytywny, polegający na uwalnianiu się od tego, co w kulturze europejskiej uznaje się za cechy definiujące człowieka - staje się koniecznym warunkiem  przynależności do wspólnoty.


Ewa Domańska - profesor nauk humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz visiting associate professor w Department of Anthropology, Stanford University. Zajmuje się współczesną teorią i historią historiografii oraz porównawczą teorią nauk humanistycznych, humanistyka ekologiczną, nieeuropejskimi podejściami do przeszłości i studiami nad martwym ciałem.  Autorka i redaktorka kilkunastu książek w tym ostatnio: Historia egzystencjalna (2012); Historia – dziś (red. z R. Stobieckim i T. Wiśliczem, 2014). Na jesieni ukaże się książka Nekros: Wprowadzenie do ontologii martwego ciała (Warszawa: PWN).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.