Sztuka polska po 1945 roku w pryzmacie literatury. Rekonesans

ms2ul. Ogrodowa 19
19 marca 2015, czwartek, g. 18.00 

Wykład Magdaleny Lachman inauguruje interdyscyplinarny projekt badawczy: Związki literatury i sztuki po 1945 roku.

Celem projektu jest wstępny ogląd sztuki polskiej tego okresu pod kątem jej szeroko pojętych literackich inklinacji – zarówno tych jawnych, jak i nie wprost uchwytnych, ale możliwych do zrekonstruowania z poziomu twórczości, deklaracji artystycznych i/lub obudowy recepcyjnej czy instytucjonalnej.

Prelekcji przyświeca przede wszystkim chęć sformułowania i poddania pod dyskusję kluczowych pytań, nakreślenie mapy zjawisk, które mieściłyby się w interdyscyplinarnym polu zainteresowań oraz o wskazanie problemów wartych podjęcia lub ponownego przemyślenia.

dr Magdalena Lachman — adiunkt w Katedrze Literatury Polskiej XX i XXI wieku (Instytut Filologii Polskiej, Wydział Filologiczny, Uniwersytet Łódzki); autorka książki Gry z „tandetą” w prozie polskiej po 1989 roku (Universitas, Kraków 2004); główny obszar jej zainteresowań naukowych stanowi literatura i sztuka najnowsza, komparatystyka interdyscyplinarna, literatura stosowana oraz komunikacja literacka w konfrontacji z kulturą masową, sferą medialną i kodami wizualnymi.

Wstp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.