Sześć kolorów nowoczesności. Sala Neoplastyczna i kolekcja grupy "a.r."

Niebostan, ul. Piotrkowska 17
13 października 2015, wtorek, godz. 19:00

"Neo-poetyka" to nowy cykl wykładów poświęconych Sali Neoplastycznej na które zapraszamy wraz z klubokawiarnią Niebostan.

Pierwszy wykład dotyczyć będzie sześciu kolorów nowoczesności, Sala Neoplastyczna i kolekcji grupy „a.r.”.

Dwoje artystów-repatriantów, mieszkających w Koluszkach, malarz z Warszawy, poeta z adresem w Cieszynie i drugi, na emigracji w Paryżu. To pięć osób, które utworzyło grupę „a.r.”, najważniejsze ugrupowanie artystyczne polskiej awangardy. Ich międzynarodowa pozycja pozwoliła zebrać kolekcję 111 dzieł stuki nowoczesnej, czyli podwaliny Muzeum Sztuki w Łodzi. A także - Sali Noplastycznej. 

Otwarta w 1948 roku i zamknięta w 1950 roku. Oryginalna, a zarazem zrekonstruowana. Postrzegana jako dzieło, a jednocześnie – pomieszczenie na inne dzieła. Jawiąca się jako sztuka czysta, ale i użytkowa. Rdzeń Muzeum Sztuki w Łodzi, sala – legenda. Cykl ośmiu wykładów „Neo-poetyka” to drobiazgowa analiza i interpretacja najważniejszej w Polsce przestrzeni wystawienniczej – „Sali Neoplastycznej” Władysława Strzemińskiego.

Wykład poprowadzi dr Leszek Karczewski, kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ

 

 

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.