STUART BRISLEY, PERFORMANS: LUSTRO

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36

Czas

25 i 26 września 2018 r., godz. 14:30-17:30

Performer

Stuart Brisley

Stuart Brisley, uważany za inicjatora brytyjskiej sztuki performansu, od kilkudziesięciu lat przyciąga uwagę międzynarodowej publiczności jako autor ekspresyjnych akcji, instalacji, interwencji publicznych, filmów, prac wideo, fotografii i prac malarskich. Uprawia sztukę zaangażowaną politycznie, posługując się prostymi materiałami i pracując w kontekstach społecznych uważanych za marginalne. W swojej twórczości konfrontuje działanie twórcze z warunkami rozwiniętego kapitalizmu. Stawia w niej pytanie o granice człowieczeństwa, sytuując ciało ludzkie w okolicznościach ekstremalnych, w sensie zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym. Eksponuje konflikt między podmiotową autonomią i przemocą instrumentalnej władzy – biurokratycznej i państwowej.

Brisley zyskał międzynarodowy rozgłos w latach 60. Pod wpływem kontrkultury uznał wówczas performans za formę wypowiedzi umożliwiającą ustanowienie nowego rodzaju relacji między artystą i publicznością. W swoich akcjach zmierza do inicjowania dialogu z publicznością poza usankcjonowanymi konwencjami zachowania. W swoich obrazach i instalacjach badał retorykę przedstawień władzy w mediach.

Performans „Lustro” dotyczyć będzie kondycji starości. Artysta wykorzysta w nim różnorodne materiały, m.in. używane ubrania i lustro, które posłuży mu do uzyskania efektu fragmentaryzacji rzeczywistości. W opisie autorskim performansu czytamy, że jego celem jest „utworzenie miejsca, w którym wszystko istnieje w ramie czasowej. Rama ta nie może być usunięta bez naruszenia tego, co może być niewidzialne. Bycie samym dziełem, odcieleśniona kondycja ewokowana przez optykę życia po osiemdziesiątce.”

Performens „Lustro” zbiega się w czasie z wystawą „Stuart Brisley: Decyzje” w Galerii Studio w Warszawie.

Bilety w cenie 1 zł do nabycia na parterze, w kasie w kawiarni muzealnej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.