Stuart Bailey - Publikowanie jako palimpsest

ms2, ul. Ogrodowa 19
11 grudnia 2012, wtorek, g. 18.00

W ramach cyklu "Szukaj, Burz, Buduj" oraz przygotowań do retrospektywy artystów, Stuart Bailey opowie o kilku projektach książkowych polskich emigrantów, Franciszki i Stefana Themersonów, które wynikały z
doświadczeń II wojny światowej. Po nakręceniu wczesnych eksperymentalnych filmów w Warszawie w latach trzydziestych, Themersonowie opuścili Polskę i osiedlili się w Londynie, gdzie w 1948 roku założyli ekscentryczne wydawnictwo Gaberbocchus Press oraz w 1957 roku krótkotrwały salon literacki znany jako Common Room.

Wykład skupi się na dwóch dziełach i ich szczególnych historiach. Pierwsza dotyczy życia i prac niemieckiego dadaisty Kurta Schwittersa, który stał się bliskim przyjacielem Themersonów po przenosinach do Wielkiej Brytanii. Druga dotyczy powieści Stefana z 1949 roku zatytułowanej Bayamus, opowiadającej o bohaterze posiadającym rolkę na trzeciej nodze i Poezji Semantycznej (czymkolwiek ona jest). Zaprezentowany zostanie również związany z ową powieścią film z 1976 roku zatytułowany „Stefan Themerson i język” holenderskiego filmowca Erika van Zulyena.

Przedstawiony zostanie również ciągły wpływ Themersonów na palimpsestowe działania Baileya w ramach Dexter Sinister i The Serving Library.

Stuart Bailey mieszka i pracuje w Los Angeles. Jest absolwentem University of Reading oraz Werkplaats Typografie. W 2000 roku został współzałożycielem magazynu o designie „Dot Dot Dot”. Jego działania odnoszą się do projektowania graficznego, pisania oraz edytowania, najczęściej w formie publikacji przygotowywanych z artystami. Od 2002 roku pracuje z Willem Holderem pod nazwą Will Stuart nad serią performatywnych projektów. Od 2006 roku pracuje przede wszystkim z Davidem Reinfurtem jako Dexter Sinister, określanego jako „pracownia” na Lower East Side w Nowym Jorku, która powołana została aby „badać współczesne publikacje w ich najbardziej szerokim znaczeniu.” Razem z Davidem i Angie Keefer pracuje obecnie nad założeiem non profitowej instytucji nazwanej The Serving Library, która jest wspólnie budowanym archiwum, które rozszerza się poprzez publikowanie. Składa się z: 1. ambitnej strony internetowej; 2. małej przestrzeni bibliotecznej; 3. programu wydawniczego, który łączy oba poprzednie aspekty.

www.servinglibrary.org
www.dextersinister.org
www.dot-dot-dot.us

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.