Stephen Kaltenbach: tworzenie w ukryciu a objawienie. Wykład Karola Jóźwiaka

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
6 kwietnia 2017, czwartek, godz. 18:00, wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Stephen Kaltenbach. Indeks możliwości

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów twórczości Stephena Kaltenbacha jest coś, co można określić jako zagadnienie tajemniczej obecności. Wiele jego prac kwestionuje fizykalność dzieła sztuki: „Alteracje przestrzeni” czynią obiektem rzeźbiarskim efemeryczną przestrzeń, podobnie „Obrazy ścienne”, które będąc nieodróżnialne od tła, zacierają granicę między obiektem sztuki a jego otoczeniem. Z kolei „Kapsuły czasu” skrywają tajemnicę, ich zawartość ma pozostać ukryta. Prace Kaltenbacha oscylują na granicy widzialności, obecności, fizykalności, ciążąc ku transcendencji. Tym samym jego praktyka konceptualna w intrygujący sposób zbiega się z doświadczeniem religijnym. Realizowana przez niego koncepcja „tworzenia sztuki w ukryciu” współgra z ewangeliczną wizją Boga, „który widzi w ukryciu”. Jego przewrotne cykle, oparte na mistyfikacji i podstępie współgrają z kategoriami teologii apofatycznej. Wreszcie jego zagadkowe obrazy i witraże, stworzone w kiczowatej dewocyjnej konwencji, odsyłają do niedoskonałości poznania ziemskiego wobec epifanii. Podążając tym tropem, Karol Jóźwiak będzie starał się wychwycić napięcie między ukryciem a objawieniem, konstytutywne dla twórczości amerykańskiego konceptualisty.


Karol Jóźwiak – historyk sztuki i kulturoznawca. Autor tekstu i koncepcji albumu prac Zofii Rydet pt. „Inwentaryzacja wizerunków” (Kraków 2013) oraz kilkunastu artykułów naukowych z pogranicza historii sztuki, kulturoznawstwa i filozofii. Kurator kilkunastu wystaw fotograficznych prezentowanych w Polsce i zagranicą (m.in. współkurator wystaw na 100-lecie urodzin Zofii Rydet, prezentowanych w Łodzi, Dublinie i Sofii oraz wystaw Andrzeja Różyckiego). Autor książki artystycznej i wystawy „Haunting Images”, prezentowanej w 2014 w Dublinie oraz w 2016 w Bolonii. Aktualnie przygotowuje pracę doktorską dotyczącą filozoficznych kontekstów myśli Pier Paolo Pasoliniego oraz pracuje przy grancie badawczym realizowanym przez UŁ „Zofia Rydet – dziedzictwo kulturowe i eksperyment fotograficzny”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.