Stephen Kaltenbach. Spotkanie z artystą

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
14 października 2016, piątek, godz.18:00, wstęp wolny

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Mieszkający w Kalifornii Stephen Kaltenbach (*1940) jest jednym z pionierów sztuki konceptualnej. Brał udział w najważniejszych wystawach tego nurtu na świecie: When Attitudes Become Form (Bern i Londyn, 1969), Information (Nowy Jork, 1970), 955,000 (Nowy Jork, 1970). Od 1970 roku pracuje jako nauczyciel akademicki i – jak twierdzi – tworzy sztukę konceptualną „w ukryciu”.

Podczas spotkania artysta omówi swoją twórczość na tle przemian artystycznych zachodzących w sztuce amerykańskiej w drugiej połowie lat 60. Przywoła m.in. zainicjowaną w 1967 roku serię prac Time Capsules (Kapsuły czasu), na którą składały się metalowe pojemniki z inskrypcjami. Te zaś odnosiły się do ich zawartości lub wskazywały na sposób użycia i miały funkcjonować niezależnie od obiegu instytucjonalnego i komercyjnego. Inne dzieła artysty, często istniejące anonimowo w przestrzeni publicznej, zaprzeczały komercyjnemu charakterowi dzieła sztuki i wskazywały na jego aktywny aspekt funkcjonujący w określonym kontekście.

Spotkanie jest zapowiedzią obszernej wystawy indywidualnej Stephena Kaltenbacha zaplanowanej w Muzeum Sztuki w Łodzi na wiosnę 2017 roku. Wystawa ta będzie pierwszą indywidualną prezentacją sztuki Kaltenbacha w Polsce.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.