Spotkanie z Tomaszem Szerszeniem wokół książki Podróżnicy bez mapy i paszportu

ms2, ul. Ogrodowa 19
23 września 2015, środa, g. 18.00

Najbardziej ekscytujące podróże to te, które odbywamy bez mapy i paszportu, bez z góry założonego planu, gdy poddajemy się poczuciu dezorientacji, wyobcowania.

Podróżując w ten sposób, możemy choć na moment zapomnieć o wyznaczonych drogach i znajdujących się przy nich drogowskazach: u źródeł takiej podróży leży pragnienie obalenia granic, wymknięcia się pętającym nas ograniczeniom, regułom i hierarchiom…

Przygoda, o której opowiada książka, odnosi się właśnie do takiego doświadczenia: przewodnikiem i głównym bohaterem jest w niej Michel Leiris (1901–1990) – francuski pisarz, antropolog, etnograf, podróżnik, krytyk sztuki, kolekcjoner, poeta, surrealista. Postać symbolizująca intelektualne meandry poprzedniego wieku, uosabiająca jego złożoność. Wraz z Leirisem podróżujemy – między Paryżem, Afryką i Karaibami – po bocznych ścieżkach międzywojennej francuskiej awangardy, ukazanej w swych skomplikowanych związkach z antropologią, etnografią, literaturą i kolonializmem. Jednym z przystanków tej podróży jest także legendarne, paradygmatyczne dla sztuki współczesnej pismo „Documents”.

Tomasz Szerszeń – fotograf, antropolog kultury. Adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, członek redakcji kwartalników „Konteksty” i „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UW i Fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Autor książki „Podróżnicy bez mapy i paszportu" (słowo/obraz terytoria 2014) i tekstów w pismach i książkach „Inne przestrzenie, inne miejsca", „Przekleństwa wyobraźni". 

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.