Spotkanie z profesorem Stanisławem Fijałkowskim towarzyszące wystawie "Szkolne lata. Początki ASP w Łodzi"

ms1, Więckowskiego 36
30 stycznia 2016, godz. 16.00

Spotkanie z profesorem Stanisławem Fijałkowskim towarzyszy wystawie „Szkolne lata. Początki ASP w Łodzi”.
Prowadzenie: Paweł Polit, Anna Saciuk-Gąsowska

Biografia artystyczna Stanisława Fijałkowskiego jest ściśle związania z historią łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1946-1951 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiejszej ASP) w Łodzi u Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera. Dyplom zrobił u Ludwika Tyrowicza. W latach 1947-1993 był nauczycielem akademickim w tej uczelni, od roku 1983 - profesorem. Pełnił funkcje prorektora i dziekana Wydziału Grafiki.

Stanisław Fijałkowski był jednym z inicjatorów wydania „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego (1958). Napisał o nim, że "ucząc historii sztuki oraz angażując siebie i nas w dyskusje o postępowej sztuce na świecie i w Polsce, ukazywał perspektywy duchowe i moralne wszelkiej działalności artystycznej". Przetłumaczył i wydał dwie książki Wasyla Kandyńskiego: „Punkt i linia a płaszczyzna” (1986) oraz „O duchowości w sztuce” (1996); a także "Świat bezprzedmiotowy" Kazimierza Malewicza (2006).

O tym, dlaczego właśnie te rozprawy uznał za ważne, dlaczego przyjechał do Łodzi i jak pamięta „szkolne lata” Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Stanisław Fijałkowski będzie mówił podczas spotkania w ms1 (Więckowskiego 36).

Wstęp wolny. 

Profesor Stanisław Fijałkowski urodził się 4 listopada 1922 roku w Zdołbunowie na Wołyniu. W latach 1944-45 został wywieziony do Królewca na przymusowe roboty. Po wojnie na stałe związał się z Łodzią i łódzką Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych (dziś ASP), gdzie w latach 1947-1993 był nauczycielem akademickim, w tym od roku 1983 - profesorem. Pełnił funkcje prorektora i dziekana Wydziału Grafiki. W 2002 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Rok później w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie odbyła się retrospektywna ekspozycja jego twórczości z okazji przypadającej wówczas 80. rocznicy urodzin artysty. Jest wiceprezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON, członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Salzburgu oraz Belgijskiej Królewskiej Akademii Nauki, Literatury i Sztuk Pięknych w Brukseli. Został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Gloria Artis. Prace Stanisława Fijałkowskiego były prezentowane na kilkuset wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Artysta reprezentował Polskę na Biennale w São Paulo (1969) i na Biennale w Wenecji (1972). Dzieła Stanisława Fijałkowskiego znajdują się wielu kolekcjach muzealnych w Polsce, a także za granicą, m.in. w Tate Gallery w Londynie, Museum of Modern Art w NowymJorku, Kunsthalle w Hamburgu, Galerii Trietiakowskiej iMuzeum Puszkina w Moskwie.

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.