Jak opowiadać o sztuce nowoczesnej - spotkanie z Mieke Bal

Wykład: „Jak opowiadać o sztuce nowoczesnej: kilka teoretycznych refleksji”
ms2,
 ul. Ogrodowa 19
4 grudnia 2013, środa, g. 18.00

Od powieści do wystawy: tłumaczenie i performans” - seminarium towarzyszące wystawie „Madame B”
Prowadzenie: Mieke Bal wspólnie z Michelle Williams Gamaker 
ms1, ul. Więckowskiego 36
7 grudnia 2013, sobota, g. 11.30
Językiem spotkania seminaryjnego jest angielski.
Zapisy na spotkania seminaryjne: zapisy.seminarium@gmail.com. Ilość miejsc ograniczona.

Dwa spotkania z historyczką i teoretyczką sztuki Mieke Bal, która zajmuje się sztuką współczesną, nowoczesną literaturą, antykiem oraz kulturą XVII wieku. Wykłada w Amsterdam School for Cultural Analysis (ASCA) i Uniwersytecie w Amsterdamie. Jest również artystką znaną z eksperymentalnych filmów dokumentalnych.

Pierwsze ze spotkań będzie posiadało formę wykładu. Jego tytuł to: „Jak opowiadać o sztuce nowoczesnej: kilka teoretycznych refleksji".

Drugie spotkanie to seminarium zatytułowane „Od powieści do wystawy: tłumaczenie i performans", odbędzie się 7 grudnia. Mieke Bal poprowadzi je wspólnie ze współautorką wystawy Michelle Williams Gamaker i będzie odnosić się bezpośrednio do projektu prezentowanego w Muzeum oraz książki Gustawa Flauberta "Madame Bovary".

Mieke Bal (urodzona w Heemstede w 1946 roku), krytyczka i teoretyczka kultury, wykłada na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Amsterdamie. Jest autorką ponad trzydziestu książek. Jako artystka video, tworzy eksperymentalne filmy dokumentalne a ostatnio także prace oparte na fikcyjnych scenariuszach. Zrealizowała projekt „Długa historia szaleństwa” we współpracy z Michelle Williams Gamaker, w którego skład wchodził 120 minutowy film fabularny oraz instalacje video. Projekt ten był pokazywany dziewięć razy w ciągu jednego roku, w miejscach takich jak Nova Museum w Turku, oraz Freud Museum w Londynie.

Michelle Williams Gamaker (urodzona w Wielkiej Brytanii w 1979 roku) performerka i artystka video. Michelle Williams Gamaker uzyskała stopień doktora na Fine Art at Goldsmiths College w 2012 roku. Od 2001 roku prezentowała swoje prace na wielu międzynarodowych wystawach, Madame B (2013) - jej ostatnia praca – jest efektem współpracy z Mieke Bal. Jej nadchodząca wystawa indywidualna Black Matter Earth redefiniuje post-romantyczną wizję kobiecej charakteryzacji w filmach Michael Powell i Emeric Pressburger: Black Narcissus (1947), A Matter of Life and Death (1946) oraz Gone to Earth (1950). Żyje i pracuje podróżując między Londynem i Amsterdamem.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.