Spotkanie z Grzegorzem Kowalskim wokół książki "Pytania"

ms2ul. Ogrodowa 19
13 marca 2015, piątek, g. 18.00

„Pytania” to forma prezentacji intymnych i osobistych akcji-pytań Grzegorza Kowalskiego, przeprowadzonych w latach 70. i 80, kiedy artysta współtworzył środowisko warszawskiej galerii Repassage. Przedstawione w „Pytaniach” akcje: Czy mógłbyś i czy chciałbyś wcielić się w zwierzę przed obiektywem? (1977–1978), Czy mógłbyś i czy chciałbyś potraktować mnie jako przedmiot? (1979) oraz Czy chciałbyś powrócić do łona matki? (1981–1987) były dla Kowalskiego - który znał Oskara Hansena oraz jego teorię Formy Otwartej – formą komunikacji. Egzystencjalnymi pytaniami prowokował przyjaciół, znajomych, a czasami również przypadkowe osoby do zajrzenia w głąb siebie.

Odpowiedzi – krótkie teksty i pozowane fotografie, zestawiał jako tableaux lub książki artystyczne. Kowalski tak opisywał proces powstawania „Pytań”: „Gdy rodzą się dręczące pytania – staram się zadawać je kilku jeszcze osobom i poznać ich reakcje. Tworzy się suma reakcji, wypowiedź już nie tyle moja, co nasza. Wielość refleksów odbitych, jak w zwierciadłach, w cudzych doświadczeniach. Ktoś, kto potrzebował kontaktu z dziełem, zostaje włączony w proces jego powstawania.”

Publikacja zachowuje – tam, gdzie było to możliwe – pierwotny układ odpowiedzi. Zaledwie w kilku przypadkach artysta zmienił reprodukowane w książce zdjęcie. „Pytania” zamyka appendix, wyjaśniający relacje łączące uczestników z artystą oraz kontekst i znaczenie udzielonych odpowiedzi. Autorem wstępu do książki jest krytyk sztuki, laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy – Karol Sienkiewicz.

Redakcja: Grzegorz Kowalski, Karol Sienkiewicz
Projekt graficzny i skład: Honza Zamojski
Współpraca redaktorska: Gunia Nowik, Patrick Komorowski / Pola Magnetyczne
Korekta merytoryczna: Maryla Sitkowska
Sekretarz redakcji: Katarzyna Rosicka
Wydawca: Mundin, Poznań

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.