Spotkania miastotwórcze. Odpowiedzialność za miasto: kryzys wspólnoty czy awangarda zmian?

ms², ul. Ogrodowa 19
12 maja 2016, czwartek, godzina 18.00, wstęp wolny

Jesteśmy w trakcie medialnej dyskusji nad niską jakością powietrza w polskich miastach. To tylko jeden z jaskrawych przykładów problemów wynikających z życia we wspólnej, zurbanizowanej, intensywnie użytkowanej przestrzeni. Prostej recepty na jego szybkie rozwiązanie nie ma, ale problemy wymagają działania.

Jak w najlepszy sposób podejmować decyzje w trudnych sprawach i jak ważny w tym procesie jest udział mieszkańców? Czy w mieście rzeczywiście czujemy się częścią większej wspólnoty czy obserwujemy zanik poczucia współodpowiedzialności? Komu miejska wspólnota powinna pomagać, a jakie działania powstrzymywać i gdzie są granice jej ingerencji? Czy sztuka może pomóc w budowie lokalnych społeczności, wyrażeniu swoich poglądów i identyfikacji z miastem?

W dyskusji na ten temat wezmą udział:

prof. dr hab. Ewa Rewers – teoretyczka kultury i filozofka, kierowniczka Zakładu Kultury Miasta w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka wielu książek na temat kultury miejskiej oraz zagadnień związanych z teorią nowoczesności i ponowoczesności w języku i kulturze, m.in. Społeczna świadomość językowo-artystyczna (Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1991), Język i przestrzeń w poststrukturalistycznej filozofii kultury (Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1996), Post-polis. Wstęp do filozofii ponowoczesnego miasta (Universitas, Kraków 2005), Sztuka – kapitał kulturowy polskich miast, E. Rewers, A. Skoprzyńska (red.) (Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2010), Miasto w sztuce – sztuka miasta, E. Rewers (red.) (Universitas, Kraków 2010).

Jarosław Ogrodowski – specjalista w zakresie rewitalizacji i partycypacji społecznej, członek zespołu Instytutu Rozwoju Miast z którego ramienia prowadził szkolenia i doradztwo dla samorządów na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w ramach konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast. W latach 2014–15 pracował w Urzędzie Miasta Łodzi w Biurze ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta, gdzie odpowiadał za społeczny aspekt rewitalizacji miasta. Członek Stowarzyszenia Fabrykancka i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, z którego ramienia w latach 2010–11 koordynował projekt „Nasz Księży Młyn”. Współorganizator II Kongresu Ruchów Miejskich w Łodzi, w 2013 roku na którym był odpowiedzialny za organizowanie spotkań z mieszkańcami, przeprowadzanie ich oraz prowadzenie specjalnego doradztwa dla mieszkańców w ramach akcji prowadzonej przez Fundację Normalne Miasto Fenomen i Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie w projekcie„Budżet Obywatelski dla Łodzi". 

(Jarosław Ogrodowski weźmie udział w dyskusji w zastępstwie eksperta samorządowego Wojciecha Kłosowskiego)

Moderatorem dyskusji będzie Błażej Filanowski.


Spotkania miastotwórcze – to cykl dyskusji i wykładów o ideach rozwoju i przyszłości miast ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Łodzi. Spotkania będą miały na celu krytyczną analizę problemów i perspektyw współczesnego miasta oraz sposobów ich realizacji. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na koncepcje i doświadczenia wypracowane w Łodzi. Inspiracją do stworzenia cyklu jest dziedzictwo miasta nowoczesności i dynamicznego rozwoju, w którym realizowano bezprecedensowe idee, o czym świadczy historia samego Muzeum Sztuki. Każdą dyskusje panelową rozpocznie wystąpienie eksperta, stanowiące próbę zdiagnozowania problemu i będące punktem wyjścia do dyskusji z gośćmi panelu oraz publicznością.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.