Śmierć mózgowa - kontrowersje i obrazy filmowe

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

24 kwietnia 2019, środa, godz. 18.00

prowadząca

dr Anna Alichniewicz (Zakład Bioetyki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu otwartych wykładów/seminariów Początek i koniec życia − aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje.

Żyjemy w świecie zmedykalizowanym, w którym medycyna wywiera coraz większy wpływ na styl życia, świadomość i kulturę społeczeństw krajów rozwiniętych. Wpływ ten jest szczególnie wyraźny w kwestiach związanych z początkiem i końcem życia. Intensywny rozwój technologii biomedycznej dający nowe możliwości radzenia sobie z problemami początku i końca życia nie tylko na nowo formułuje odwieczne pytania o podstawy i sens ludzkiej egzystencji, ale prowokuje też nowe, dawniej nieprzewidywalne, szczegółowe problemy etyczne. Kwestie te są przedmiotem dużego zainteresowania zarówno lekarzy, filozofów, prawników i teologów, jak i szerokiej opinii publicznej. Wywołują też wiele kontrowersji, stając się przedmiotem sporów w środowisku naukowym i lekarskim, a także budząc wątpliwości społeczeństwa. Oczywiste jest, że diagnostyka śmierci wiąże się z wyborami, które są trudne zarówno z perspektywy medycznej, jak i etycznej. Ich analiza i dyskusja znajduje też odzwierciedlenie w obrazach filmowych, co jednak nie zawsze przyczynia się do podniesienia poziomu potocznej wiedzy na tematy tanatologiczne. Czasami narracja filmowa wiąże się ze znacznymi uproszczeniami i przekłamaniami, które powodują chaos poznawczy i zafałszowują świadomość społeczną. Wykład będzie miał na celu wyjaśnienie podstawowych pojęć, definicji i procedur diagnostyki śmierci, a także analizę i krytykę ich przedstawień filmowych.

(Badania naukowe w ramach projektu badawczego nr 2015/19/B/HS1/00996 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki

Anna Alichniewicz − adiunkt w Zakładzie Bioetyki Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Moje zainteresowania naukowe dotyczą fenomenologii, zwłaszcza fenomenologii cielesności, tanatologii filozoficznej i bioetycznej (filozoficznych i bioetycznych problemów medycyny terminalnej oraz definicji śmierci), filozoficznych i bioetycznych dyskusji nad projektem udoskonalania gatunku ludzkiego oraz feministycznej krytyki stereotypów genderowych w dyskursie bioetycznym i biomedycznym.

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie Muzeum.

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.